SAO PAULO, Brazilski predsjednik Luis Inasio Lula da Silva želi da se ponovo pokrenu propali trgovinski pregovori o liberalizaciji svjetske trgovine, smatrajući da bi sporazum mogao da se postigne za samo dva mjeseca.
Maratonski pregovori u okviru Svjetske trgovinske organizacije (STO) prekinuti su u utorak u Ženevi, zbog izostanka kompromisa između SAD i Indije oko zaštite poljoprivrednika siromašnih država od poplave uvozne hrane sa Zapada, do koje bi moglo da dođe ako bi zemlje u razvoju snizile carine na uvoz poljoprodukata, izveštava Rojters.
“Po mom mišljenju, desilo se nešto nenormalno. Bili smo tako blizu sporazuma, a do njega nije došlo zbog manje važnih pitanja”, kaže Lula da Silva, koji se nudi kao neka vrsta posrednika između predsjednika SAD, s jedne, i Indije i Kine s druge strane.
Procenjuje se da je na skupu o liberalizaciji svjetske trgovine, koji je u Ženevi trajao devet dana, počev od 21. jula, postignuta saglasnost o 80 do 85 odsto ključnih pitanja iz oblasti poljoprivrede i industrije i pored očiglednih razlika u stavovima između bogatih i siromašnih, kao i između izvoznika i uvoznika.
Zapelo je oko tzv. “specijalnog zaštitnog mehanizma”, odnosno prijedloga da se zemljama u razvoju dozvoli povećanje uvoznih carina na poljoprodukte u slučajevima velikog rasta importa, ili kolapsa cijena.
Zemlje kao što su Indija i Indonezija, tvrde da im je takva mogućnost potrebna da bi zaštitili milione svojih farmera, kojima je poljoprivreda jedini izvor prihoda, od šoka do kojeg bi moglo doći otvaranjem granica za uvoznu hranu.
S druge strane, SAD su se uplašile da bi njihova agroindustrija tako izgubila nova tržišta, pošto je prethodno pristala na bolno kresanje poljoprivrednih subvencija.
Brazil je, kao jedan od vodećih izvoznika poljoprivredne robe i ugledan predstavnik zemalja u razvoju, igrao važnu ulogu u ženevskim pregovorima.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši