SKOPLJE, Vlada Makedonije donijela je zvaničnu odluku da uvoz pšenice i brašna veže za kupovinu domaće pšenice i brašna – rekla je Bojana Todorović, pomoćnik srpskog ministra spoljne i unutrašnje trgovine.
Po toj odluci, za kilogram uvezene pšenice iz drugih zemalja, pa tako i iz Srbije, makedonski uvoznici moraće da kupe tri kilograma domaće pšenice, a za kilogram srpskog brašna četiri kilograma pšenice iz domaće proizvodnje. Odluka se primjenjuje od 1. jula do 31. decembra.
Udruženje mlinara i pekara “Žitovojvodina” zatražilo je od nadležnih ministarstava da hitno uvedu mjere reciprociteta prema Makedoniji.
– Očekujemo od Vlade da se “ugleda” na Makedoniju, zaštiti interese svoje privrede i hitno donese mjere reciprociteta, kada je u pitanju uvozna roba iz Makedonije – navodi se u dopisu koji je upućen Ministarstvu trgovine i telekomunikacija, kao i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije.
“Žitovojvodina” je izrazila uvjerenje da neće biti problem da se uvedu mjere reciprociteta za onu robu iz Makedonije koja se uvozi u Srbiju, a koja je za Makedoniju od posebne ekonomske važnosti.
– Odluka Makedonije direktno nanosi izuzetno velike ekonomske štete državi, posebo članicama “Žitovojvodine” kao značajnim izvoznicima pšenice i brašna, i direktno ugrožava višegodišnje poslovne odnose između naših firmi i dugogodišnjih poslovnih partnera u Makedoniji – navodi se u pismu.
“Žitovojvodina” je posebno nerazumijevanje za odluku Makedonije izrazila zbog činjenica da se na taj način grubo krše osnovna pravila i obaveze članica CEFTA sporazuma, kojem pripadaju i Srbija i Makedonija.
Sekretar Udruženja poljoprivrede Privredne komore Vojvodine, Đorđe Bugarin, izjavio je da Srbija treba odlučno da reaguje i “pokaže Makedoncima zube” po pitanju ograničavanja izvoza srpske pšenice i brašna u tu zemlju. On je istakao da nije prvi put da se Srbija suočava sa problemima u plasmanu pšenice i brašna u Makedoniju, ali da su do sada naše reakcije bile “dosta mlake”.
Vino na udaru
“Žitovojvodina”, koja okuplja žitarsko-mlinske organizacije iz Vojvodine i centralne Srbije, vrlo odlučno će reagovati i predložiti uredbu koja će Makedonce “udariti tamo gdje ih najviše boli”. Naime, ta poslovna zajednica će predložiti da se za litar uvezenog makedonskog vina u Srbiju mora kupiti četiri litra vina iz Srbije. Novosti
Komentariši