Makedonska vlada objavila paket novih antikriznih mjera

SKOPLJE, Makedonska vlada objavila je novi, četvrti paket antikriznih mjera s ciljem privlačenja stranih investitora i zaustavljanja pada industrijske proizvodnje i trgovinske razmjene sa svijetom.

 Kako je javio  dopisnik Srne iz Skoplja, novi antikrizni paket čine 24 mjere, među kojima je smanjenje građevinskog zemljišta za 30 odsto, odlaganje plaćanja PDV i ponuda lokacija duž koridora 8. i 10. za izgradnju novih benziskih pumpi, restorana i motela.

        U oblasti građevinarstva osim pojeftinjenja zemljišta, produžen je rok važenja dozvole za gradnju i olakšana procedura u dijelu izmjene detaljnog urbanističkog plana.

        U oblasti kreditiranja, makedonska Vlada je, osim što je uvećala iznos koji male firme mogu da koriste kod Evropske investicione banke, uvela i novu kreditnu liniju preko Makedonske banke od 15 miliona evra.

        U poreskoj sferi produžen je rok za uplatu PDV-a i uvedene su olakšice pri registraciji preduzeća.

        Poljoprivrednici u ruralnim sredinama mogu da računaju na poseban Fond za nezaposlene farmere, posredstvom kojeg mogu lakše da dolaze do zemljišta i mehanizacije, a smanjeni su i kriterijumi za dodjeljivanje grantova iz IPARD fondova.

        Novim paketom mjera Agencija za inostrane investicije prerasta u Agenciju za inostrane investicije i promociju izvoza.

        Makedonski premijer Nikola Gruevski izjavio je da novi paket antikriznih mjera možda i ne sadrži spektakularne mjere, ali je siguran da će ono što je predloženo imati pozitivne efekte.

        Opozicioni Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) smatra da su mjere koje Vlada naziva antikriznim samo “pompa i spektakl od kojih biznismeni neće imati nikakve koristi”.

        Prema mišljenju opozicije, da bi se zaista pomoglno firmama, Vlada treba da omogući da visoke kazne budu isplaćivane u ratama, da državne institucije odmah isplate dugovanja privatnim preduzećima i da se hitno uradi rebalans budžeta o vladinim troškovima koji će biti usaglašen sa realnostima u ekonomiiji.

Pročitaj više:  Građani Srbije će Titove dugove plaćati još 22 godine

        Lider opozicije Branko Crvenkovski je u razgovoru sa tekstilcima u Kočanima optužio Vladu za loše stanje u tekstilnoj industriji i pitao zašto tekstilci nisu dobili državne subvencije za izlazak iz krize.

        “Vlada je ovaj zahtjev odbila uz obrazloženje da za tako nešto nema para u budžetu. Istovremeno, u protekle četiri godine u javnom sektoru zaposleno je novih 30 000 radnika, I na kraju, Vlada je promovisala projekat `Skoplje 2014`, koji će koštati 200 miliona evra. To su projekti za koje Vlada ima para”, naglasio je Crvenkovski.

        Portparol vladajuće VMRO-DPMNE Aleksandar Bičikliski rekao je da je u vrijeme vladanja Branka Crvenkovskog i SDSM-a u Makedoniji otpušteno 198 364 radnika i uništena tekstilna industrija.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts