Mala plata – mala i zaduženja

novac2BEOGRAD, Građani Srbije u prosjeku duguje 780 evra, što je oko 16 puta manje od prosjeka dugovanja po stanovniku u Evropskoj uniji i pet puta manje nego u Hrvatskoj, pišu beogradske “Večernje novosti”.

Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić je ocijenio da je razlog za to ne skupi krediti, nego nizak standard.

U Srbiji se prosječna plata kreće od 350 do 370 evra, a uz takve zarade ne postoji povoljan kredit, rekao je Dugalić objasnivši da će, kad zarada dostigne 700 evra biti i više zajmova.

Zaduženja u EU iznosi 12.500 evra po osobi i oko 4.000 evra u susjednoj Hrvatskoj, prenose “Novosti”

Taj dnevnik piše i da građani Srbije trenutno jedino refinansiraju stare kredite, dok sve ostale samo vraćaju.

Najviše duguju za stambene zajmove i to 379,5 milijardi dinara, a zatim za gotovinske 206,3 milijarde dinara.

Prema posljednjim podacima Kreditnog biroa, čak su i stambeni krediti u padu, iako su za posljednjih 10 godina imali samo rast.

“Takvo kretanje je logična posljedica pada realnih zarada građana Srbije i rasta stope nezaposlenosti, pa ne možemo reći da predstavlja iznenađenje”, kaže predsjednik Upravnog odbora Sosijete zeneral banke Goran Pitić.

On je naveo i da građani mnogo bolje otplaćuju uzete zajmove, nego firme, ali s obzirom na zarade mogu malo da se zaduže.

Osim malih plata, problem za veću zaduženost su i visoke kamate i u dinarima i u evrima.

Kamate kod nas neće skoro biti iste kao u Austriji, Njemačkoj ili Hrvatskoj, kako kažu bankari, mahom zbog i dalje visoke referentne kamatne stope, visokog udjela nenaplativih kredita i obaveznih rezervacija banaka, pišu Novosti.

Referentna kamata u Srbiji je visoka i nakon spuštanja na 7,5 odsto, a ona je i dalje daleko viša od referentne stope u Slovačkoj, koja iznosi 0,25 odsto ili u EU, gde iznosi 0,15 odsto.

Pročitaj više:  Tabaković: Narednih godina apsolutna stabilnost cijena

Dugalić je podsjetio i da su nas veliki problem nenaplativi krediti koji se kreću u privredi oko 25 odsto, a kod građana malo iznad sedam odsto.

Prema njegovim riječima, to je jedan od najlosijih pokazatelja u Evropi, “jer se svaki treći kredit ne vraća, a banke za njih izdvajaju rezervacije 100 odsto, što je ogroman trošak”.

Dugalić smatara i da mnogi građani ne mogu da otplaćuju kredite, ali uvođenje ličnog bankrota neće ništa novo donijeti. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts