Mala ulaganja u nauku

BANJALUKA, Razvoj nauke u Republici Srpskoj (RS)  na  niskom je nivou, a veliki problem je manjak finansija za ovu oblast i njen razvoj, izjavio je ministar nauke i tehnologije RS Jasmin Komić.

“Ministarstvo nauke i tehnologije RS u ovoj godini na raspolaganju ima tri miliona KM za nauku i 500.000 KM za tehnologiju, ali su ta izdvajanja mala i ističe se potreba za obezbjeđenje dodatnih finansijskih sredstava za ovu namjenu s obzirom na to da je riječ  o razvoju novih tehnologija”, rekao je Komić za “Nezavisne novine” .

Prema njegovim riječima, broj objavljenih naučnih radova u inostranstvu vrlo je mali za istraživače iz BiH, a time i RS, te je potrebno značajno promijeniti odnos prema naučno-istraživačkom radu i tehnološkom razvoju i izgradnji nacionalnog inovacionog sistema.

Govoreći o oblastima nauke i tehnologije u koje treba ulagati u RS, ministar je naveo da je na osnovu analize naučnih potencijala identifikovano nekoliko prioriteta, a to su energetika, poljoprivreda i hrana, zaštita životne sredine i klimatske promjene, novi materijali, zdravlje, informaciono-komunikacione tehnologije, te društveno humanistička istraživanja.

Kada je riječ o sektoru tehnologije u RS, posebno o bezbjednosti elektronskih podataka, Komić je rekao da su aktivnosti Ministarstva orijentisane na podsticaj razvoja tehnologije i inovatorstva RS, te proširenje i opremanje Inovacionog centra Banjaluka, ali i na formiranje Instituta “Mihajlo Pupin” u Banjaluci, čiji su suosnivači Institut iz Beograda i javni univerziteti RS.

“Institut će biti tržišno orijentisan, samoodrživ, a u okviru njega će biti formiran naučnoistraživački centar i trebalo bi da bude otvoren za dva mjeseca. U saradnji sa Agencijom za informaciono društvo RS, predlažemo novi zakon o informacionoj bezbjednosti kojim se određuju pitanja uvođenja mjera i standarda iz oblasti bezbjednosti elektronskih podataka”, istakao je Komić.

Ministar smatra da Srpska ima kapacitet za razvoj naučno-istraživačkog rada kada je riječ o ljudskim potencijalima, ali oni nisu dovoljno iskorišteni. On je izrazio nadu da će dodatni uslovi biti obezbijeđeni upravo osnivanjem Instituta.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts