Manje investicija u Srbiji zbog „Telekoma“

BEOGRAD, Ako propadne tender za prodaju “Telekoma”, a sudeći prema sadržaju jedine ponude “Telekoma Austrija” svi su izgledi da hoće, Srbija će na prvom mjestu izgubiti i ovo malo imidža, ocijenjuju poznavaoci ekonomsko-političkih prilika. Izostaće novac kojim je vlast planirala da vraća uzete kredite, moraće ponovo da se zadužuje, u narušenom makroekonomskom ambijentu. U biografiji “Telekoma” će stajati i neuspješan tender, što bi moglo negativno da se odrazi i na cijenu ove kompanije u novom postupku prodaje.
Iako su srpske vlasti u Pismu o namjerama MMF-u obećale da će najveći dio novca “Telekoma” potrošiti na vraćanje kredita i za pokrivanje deficita, Vlada i bez prihoda od privatizacije ove kompanije, čini se, neće imati problem da finansira minus u državnoj kasi, ali ostaje pitanje kako će vraćati stare dugove.

Premijer MIrko Cvetković izjavio je juče da izostanak prihoda od prodaje Telekoma, ni na koji način neće ugroziti likvidnost budžeta i finansiranje razvojnih projekata.Bez planiranih 1,4 milijardu evra neće trpiti ni devizne rezerve koje su rasle prethodnog mjeseca (ukupno iznose 10 milijardi evra), ali ni kurs, znajući da dinar jača i da bi povratak evra sa aktuelnih 102 dinara na doskorašnjih 108 malo koga iznenadio. Ocijena je da na udaru neće biti ni infrastruktura imajući u vidu da najave da će putevi i koridore Vlada finansirati kreditima Svjetske i Evropske investicione banke.

Premijer Cvetković izjavio je da Vlada neće prodati “Telekom” za manje od 1,4 milijarde evra, pa je sve više izgleda da će radna grupa za prodaju u ponedjeljak 28. marta, objelodaniti da je tender neuspješan. Vlada u pregovorima sa “Telekomom Austrija” može tražiti i veću cijenu, ali kako nezvanično saznajemo, male su šanse da ova austrijska kompanija ponudu od 950 miliona evra poveća na traženih 1,4 milijarde. Blic

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts