Medvedev: Evropa da pomogne sebi

KAN, Članice Evropske unije nisu dovoljno aktivne u donošenju odluka koje bi stabilizovale ekonomsku situaciju u zoni evra, izjavio je predsjednik Ruske Federacije Dmitrij Medvedev.

Medvedev je u izlaganju na samitu Grupe 20 (G20) u Kanu kazao da bi Evropske zemlje morale da se odluče oko izvora finansiranja obaveza i podrške zemalja EU koje su se našle u kritičnoj situaciji.
Takođe, trebalo bi donijeti odluku i oko uloge Međunarodnog monetarnog fonda i Evropske centralne banke, kao i o tome šta se traži od zemalja spremnih da pomognu evropskim partnerima, rekao je Medvedev.
Naglašavajući da je Rusija dio Evrope zbog čega nije ravnodušna prema problemima u koje je zapala evrozona, Medvedev je rekao da će njegova zemlja svakako učestvovati u programima finansijske pomoći zemaljama EU, u najmanju ruku posredstvom Međunarodnog monetarnog fonda MMF.

Nikakva pomoć sa strane, međutim, neće imati odlučujuću ulogu zbog dimenzija evropske ekonomije, primjetio je Medvedev i istakao kako Evropa prvenstveno mora sama sebi da pomogne, a EU za to ima sve i političke i finansijske rezerve i podršku mnogih zemalja.

Sada su, smatra ruski predsjednik, najvažnija djelovanja nacionalnih vlada, od kojih zavisi da li će donijete odluke biti dovoljne za punu stabilizaciju evropske ekonomije.

Osnovni razlog za nepovjerenje tržišta u planove ozdravljenja državnih finansija u zemljama evrozone je nejasnoća kako smanjiti dužničko opterećenje koje je u većini zemalja veće od 80 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), uz ekonomski rast od jedan do dva odsto godišnje.

“Zemlje sa previsokim dužničkim teretom moraju hitno da pokrenu finansijsku konsolidaciju, dok bi zemlje koje su za tržišta “mirne luke” trebalo da podstiču tražnju i tako olakšaju situaciju slabijih partnera”, posavjetovao je predsjednik Rusije.
Medvedev takođe smatra da bi uvođenje poreza za finansijske transakcije i naglo pooštravanje standarda za visinu bankarskog kapitala i likvidnost sada bilo kontraproduktivno, pošto bi moglo da parališe cjelokupan finansijski sistem. “Čak bi i privremeno zaustavljanje međubankarskog kreditiranja izazvalo paralizu finansijskog sistema, sličnu onoj iz 2008. Sve mjere koje pogoršavaju finansijsko stanje banaka i finansijskih tržišta mogu da budu kontraproduktivi”, smatra Medvedev.  Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts