Mesna industrija pred uništenjem

mesna-industrijaBANJALUKA,  Ako država pod hitno nešto ne učini na zaštiti domaće mesoprerađivačke industrije, stočarstva i živinarstva, BiH bi uskoro mogla da ostane bez tih grana privrede i poljoprivrede, upozoravaju mesoprerađivači i uzgajivači.
 
Oni kao neko od rješenja vide usvajanje zakona o zaštiti domaće proizvodnje, koji je prošao u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, ali se odugovlači sa njegovom potvrdom u Domu naroda.
Ilija Filipović, predsjedavajući Doma naroda, kaže da će se taj zakon pred delegatima doma naroda naći 22. aprila.
On je podsjetio da je taj zakon, po prijedlogu Jerka Lijanovića, trebalo da zaštiti određene proizvode, kako kaže, suprotno odredbama CEFTA, dodajući da ne veruje da će proći u Domu naroda.
Filipović kaže da su na predloženi zakon reagovale susjedne zemlje, ali i Evropska komisija, dodajući da BiH mora voditi računa o tome da su međunarodne pravne norme iznad domaćih i da se ne mogu donositi propisi koji su suprotni međunarodnim sporazumima.
Nemanja Vasić, predsjednik Udruženja mesoprerađivača u Privrednoj komori RS, kaže da je namjerno prolongirano stavljanje zakona na dnevni red i na taj način je uvoznicima omogućeno da lageruju što više zaliha.
On tvrdi da su komisije na koje se poziva Filipović dale saglasnost na CEFTA sporazum i da niko neće reagovati “što navodno kršimo sporazum”.
On upozorava da su zbog neravnopravnog položaja u odnosu na zemlje u okruženju mnogi prerađivači u BiH počeli da zatvaraju svoje pogone, dodajući da je i njegova firma morala da otpusti više radnika.
“Naši prerađivači padaju potpuno, a to znači i da seljaci uskoro neće imati kome da prodaju stoku”, objašnjava Vasić i dodaje da će onda biti potpuno bespotrebne stimulacije Vlade za tu proizvodnju kada seljaci ne budu imali kome da prodaju svinje.
“Čak i da je prekršen u toj oblasti CEFTA sporazum, ako se ima u vidu da BiH godišnje izvozi oko pet miliona KM vrijednosti mesnih proizvoda, a uvozi stostruko više, treba ga prihvatiti”, smatra Vasić, objašnjavajući da BiH nikako ne može biti na gubitku u tom slučaju.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i farmera, dijeli mišljenje Vasića i tvrdi da uvoznički lobi opstruiše donošenje zakona.
On je kazao da proizvođači i prerađivači je trebalo danas da se sastanu sa Mladenom Zirojevićem, ministrom vanjske trgovine, kako bi mu objasnili stanje u kojem se nalaze, ali da je sastanak u zadnjem trenutku otkazan.
Adnan Terzić, bivši predsjedavajući Savjeta ministara BiH, koji je potpisao CEFTA sporazum i insistirao na mogućnosti zaštite domaće proizvodnje u okviru tog sporazuma, kaže da je prava adresa za “aktiviranje” te klauzule Ministarstvo vanjske trgovine i Savjet ministara, a ne parlament.
On smatra da ukoliko nadležno ministarstvo nije aktivno, mora biti riješena njegova neaktivnost, a ne da se ide sa donošenjem zakona.
Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts