BEOGRAD, Predsjednik Izvršnog odbora “Kredi banke” u Srbiji Predrag Mihajlović ocijenio je da će banke, u primjeni vladine preporuke o reprogramiranju kredita preduzećima koja ne kasne u otplati više od 90 dana, imati individualan pristup. Ta mjera ima smisla “ukoliko ta preduzeća imaju šansu da tržišno prežive”, naveo je on.
“Sigurno je da je želja vlade da tom mjerom omogući smanjenje nelikvidnosti, za koju moramo reći da je na relativno visokom nivou. Što se tiče same politike poslovnih banaka, napomenuo bih da će one sigurno više imati individualni pristup”, kazao je Mihajlović.
Po Mihajloviću, “ukoliko je kašnjenje u otplati posljedica strateških grešaka ili posljedica vanredno visokog zaduživanja, vjerovatno ta mjera može kod nekih preduzeća da ima i kontraefekte. Jer i taj grejs period će proći, a poslije njegovog isteka kamata će biti uvećana i glavnica će biti veća”, objasnio je on.
Mihajlović je ocijenio da će banke pojedinačno analizirati svaki slučaj i izrazio sumnju da će reprogramiranje kredita preduzećima postati masovno pravilo, jer banke, s druge strane, moraju da vode računa o svom kapitalu.
Mihajlović je ocijenio “veoma značajnim” napore Narodne banke Srbije (NBS) da sprovede proces dinarizacije, odnosno poveća broj kredita u dinarima u odnosu na evre.
Centralna banka, po Mihajloviću, time pokušava da otkloni, možda, najznačajniji rizik koji se javlja u bankarskom sektoru, devizni.
“Poznato je da je značajan dio obaveza preduzeća, pa i građana, indeksiran u evrima i da sigurno nisu sva njihova primanja i poslovi, valutirani u evrima, tako da postoji disproporcija između kredita i biznisa koji oni rade. U svakom slučaju, to je ispravan način da se pokuša da klijent bude preusmjeren ka dinarima”, naveo je Mihajlović.
Prema ovom bankaru, pri donošenju odluke kod građana preovlađuje “psihološka logika – šta će da se desi sa dinarom”, a kada su u pitanju preduzeća, ta odluka nije samo do njih, već i do banaka koje nemaju dugoročne dinarske izvore.
“Što se tiče dinarskih sredstava, ona su vezana uglavnom za referentnu kamatnu stopu , i ukoliko NBS bude nju snižavala, sigurno će to uticati na sniženje kamatnih stopa izraženih u dinarima,” ukazao je Mihajlović.
“Međutim”, nastavio je Mihajlović, “što se tiče onih kredita koji su indeksirani u evrima, to će u velikoj mjeri, sa stanovišta domaćih izvora, zavisiti od cijene štednje koja je trenutno relativno visoka u odnosu na zemlje u okruženju”. Biznis novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši