BEOGRAD, Poslanici će klupe Narodne skupštine Srbije na jedan dan ustupiti srpskim privrednicima. Po ugledu na evropske kolege i naši poslodavci pokreću parlament preduzeća. Sjednica je zakazana za 3. jun, a na mjesto Slavice Đukić-Dejanović sješće predsjednik Skupštine PKS i direktor „Bambi Banata“ Miroslav Miletić. On za „Novosti“ govori o zahtjevima privrede, koji će se tog dana naći pred predstavnicima vlasti.
* Šta se konkretno očekuje od Srpskog parlamenta preduzeća?
– Dijalog u kom učestvuju ključni akteri jedini je način postavljanja održivih politika, postavljanja efikasnog regulatornog sistema i stvaranja odgovorne efikasne i profesionalne javne uprave. Izbijanje ekonomske krize je ukazalo na sve dosadašnje greške i propuste – u komunikaciji, u saradnji, u konsultacijama, u modelima i politikama. Sve analize postoje. Ključni izazov je da se u dijalogu stvori konsensus o ključnim mjerama ekonomske politike do 2013. godine.
* Prva tema je privredno-sistemski okvir za poslovanje. Koji su ključni zahtjevi?
– Predvidiv, stabilan i transparentan sistemski okvir u kom se zakonodavna reforma sprovodi u konsultacijama sa privredom. A to znači da se donose zakoni čija se primjenjivost testira u saradnji sa ključnim akterima.
* Druga tema je finansiranje privrede? Imate li konkretne prijedloge?
– Početak liste prijedloga je rješavanje problema nelikvidnosti. A početak toga je izmirenje dugova centralnih i lokalnih organa vlasti i javnih preduzeća privatnom sektoru. Rješenja toga pokreće spiralu rješavanja drugih problema – poreskih dugova privatnog sektora, dugova fondovima penzijskog i socijalnog osiguranja, povećanje kreditnih sposobnosti. I to je prva, urgentna mjera, a PKS je usvojila čitavu listu mjera.
* Pokrećete i temu izvoza. Šta očekujete od države po tom pitanju?
– Najkraće, da čitav set mjera koje je Vlada Srbije postavila u Strategiji povećanja izvoza 2008-2011. dovede u realnost. Da povećanje izvoza ne bude korišćeno kao parola u određenim situacijama, već kao stručno, efikasno i realno osmišljen program koji će biti praćen programski ustrojenim budžetom i sprovođen u saradnji sa privredom.
Svake dvije godine
* Kada će se Srpski parlament preduzeća ponovo okupiti?
– Naša želja je da održimo dinamiku koja postoji u EU – svake dvije godine. No, krajnja riječ će biti na privrednicima, ali i na onima sa kojima privrednici treba da vode dijalog, zakonodavnoj i izvršnoj vlasti. Ključno je da se taj dijalog ne svodi samo na sjednicu Srpskog parlamenta preduzeća, već da on bude kontinuiran. Novosti
Komentariši