BEOGRAD, Direktor “Telenora Srbija” Ćel – Morten Jonsen kaže da će ova kompanija godišnje ulagati nekoliko miliona evra u infrastrukturu.
“Ne mogu da vam kažem u ovom trenutku kolike će to biti investicije, ali će biti sasvim sigurno nekoliko miliona evra godišnje”, kaže Ćel – Morten Jonsen i dodaje da “Telenor” planira da ostane u Srbiji i izgradi djelimično svoju infrastrukturu kako bi imao određeni stepen nezavisnosti.
Prema njegovim riječima ključna korist od drugog operatora u fiksnoj telefoniji jeste što će pristup širokopojasnom internetu brže postati dostupan većem broju građana. Građani će moći od svog operatora da dobiju objedinjen paket usluga koje ispunjavaju njihove potrebe – fiksnu i mobilnu telefoniju, pristup širokopojasnom internetu, kao i razne druge servise.
Ćel-Morten Jonsen kaže da kao strani investitori oni imaju razumijevanje centralnih vlasti, ali da na lokalnim nivoima nailaze na prepreke kod opštinskih vlasti.
“Telenor Srbija” ima zakonski rok da građanima ponudi usluge u roku od godinu dana, ali Jonsen kaže da treba biti oprezan kada se govori o rokovima, budući da još ima dosta nepoznanica, prije svega kada je riječ o korišćenju „Telekomove“ infrastrukture.
“Sve zavisi od toga koliko priključaka možemo da postavimo na „Telekomovu“ postojeću mrežu, koje su lokacije i koncentracija tih priključaka. Ali ja sam uvjeren da ćemo ispuniti sve uslove licence”, kaže Morten – Jonsen.
Ratel će odlučiti o cijenama
Iz “Telenora Srbija” su i prije dobijanja licence razgovarali sa „Telekomom“ o korišćenju njihove infrastrukture.
“Ponudićemo im sveobuhvatnu ponudu u skladu sa međunarodnom praksom i uslovima srpskog tržišta. Ukoliko ne budemo mogli da postignemo dogovor, očekujem da će onda Ratel donijeti odluku o cijenama jer to i jeste mandat regulatornih agencija”, kaže Morten Jonsen.
Objašnjavajući kakvi su međunarodni standardi kaže da se kada je riječ o iznajmljivanju infrastrukture obično koristi troškovni model „Cost plus“, odnosno ponuda se formira tako što se uzme u obzir cijena izgradnje nove mreže plus dodatak za provajdera, kao kompenzacija za korišćenje njegovih uređaja. “Treba reći da je ovo čist prihod za „Telekom“ i zato vjerujem da će oni rado pristati na tu ponudu”, zaključio je Jonsen.
On je istakao da “Telenor Srbija” planira da kosnicima u Srbiji ponudi paket usluga koji je za njih najbolji jer je važno da paketi usluga budu potpuno prilagođeni potrebama tržišta.
“Takođe, vodićemo računa i o ponudama za poslovne korisnike i tu želimo da pojačamo konkurenciju i da budemo prisutni i u javnom sektoru, gde MTS i „Telekom“ sad imaju 95 odsto tržišta”, kaže Jonsen – Morten. B92
Komentariši