BEOGRAD, Nije Ministarstvo za infrastrukturu Srbije jedino koje je, prema podacima Uprave za trezor Ministarstva finansija, ”promašilo temu”, kada je 2008. godine više od 150 miliona dinara namijenjenih nevladinim organizacijama uplatilo – građevinskim firmama, zanatskim radnjama i keramičarima.
Prozvani eksministar Velimir Ilić kratko je obrazložio da je to učinio da bi se spriječilo da NVO bez kontrole raspolažu novcem iz državne kase.
Međutim, kako se može vidjeti iz baze podataka Centra za razvoj neprofitnog sektora koju im je ustupila Uprava za trezor, u posljednje tri godine, osim Velimira Ilića, mnogo je onih koji nisu znali ili nisu željeli da znaju šta znači ”budžetska linija 481”.
Uplaćujući novac iz državne kase na pogrešne adrese oni su praktično prekršili zakon, a ovim problemom trebalo bi da se pozabave Budžetska inspekcija i Državna revizorska institucija.
Kako objašnjava Ivana Stevanović iz Centra za razvoj neprofitnog sektora, iz ”linije 481”, po zakonu, finansiraju se nevladine organizacije, vjerske zajednice, političke partije i sportska udruženja. Međutim, često se provuku ne samo građevinske firme, već i razna dioničarska društva, samostalne trgovinske radnje, pa čak i pojedinci.
– Ne zna se gdje je situacija gora: u republici ili na lokalu – kaže Stevanovićeva.
– U lokalnim budžetima pare namijenjene nevladinim organizacijama daju se turističkim organizacijama, prodavnicama, firmama, pa čak i profesorima engleskog. Tako smo nailazili na stavke ”Rankina otpremnina” ili ”buket cvijeća”. A, to sigurno nisu NVO.
Naša sagovornica objašnjava da se novac, umjesto vjerskim zajednicama, često uplaćuje za građevinske firme koje rade sanaciju crkava. Kako kaže, ovakvi poslovi trebalo bi da idu kroz sistem javnih nabavki, a ne kao budžetska izdvajanja za NVO.
Na spisku dioničarskih društava koja su u posljednje tri godine dobila novac od raznih ministarstava, kao da su nevladine organizacije, nalazi se više od 80 firmi – od štamparija, preko firmi za oglašavanje, građevinskih preduzeća, pa čak i mesara. Tako su se na spisku, recimo, našli: Građevinsko preduzeće ”Ratko Mitrović”, ”Centar Boban”, Građevinsko društvo ”Banković”, ”Pertini igračke”, ”Big bul”, ”Majkin salaš”, ”Nišvil”.
Za razne D.O.O. iz ”linije 481” je od 2008. do ove godine dato tačno 89.506.174,53 dinara, a ”darodavci” su bili ministarstva kulture, omladine i sporta, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, vjera, infrastrukture, ljudskih i manjinskih prava, zdravlja, Republička direkcija za vode i Koordinaciono tijelo za Preševo, Bujanovac i Medveđu.
Kroz stavku ”izdvajanja za nevladine organizacije” tokom 2009. isplaćivani su čak i dodaci porodiljama. Ministarstvo rada i socijalne politike za ove namjene ukupno je isplatilo više od 50 miliona dinara.
Sakrili tragove
U svim resorima u kojima su pogrešno preusmjeravane pare u posljednje tri godine, prilikom rekonstrukcije Vlade promjenjeni su ministri ili su ta ministarstva prisajedinjena drugima. Kako poručuju iz Vlade, nadležne institucije provjeriće šta se dešavalo sa novcem iz budžeta i obavijestiće javnost. Novosti
Komentariši