BEOGRAD, Skoro 3.000 poslodavaca u Srbiji je u toku prošle godine iskoristilo svoje pravo da ne plati doprinose. Ovog nameta zakon je oslobodio sve one koji su upošljavali pripravnike, starije radnike, osobe sa invaliditetom. Tako je, umjesto njih, država na račun Penzijskog fonda Srbije u 2010. godini prebacila pola milijarde dinara. U Penzijskom fondu Srbije očekuju da će do kraja ove godine na njihov račun leći još 597 miliona dinara, što je za 50 miliona više.
I mada su prihodi od doprinosa u kasi Fonda PIO sve manji, i poslodavci i radnici na ovu praksu gledaju blagonaklono. Upravo je zato i Vlada Srbije, prije dva mjeseca, donijela odluku da stimuliše zapošljavanje, tako što će u narednih godinu dana proširiti broj poslodavaca koji su amnestirani od plaćanja doprinosa i poreza za novozaposlene radnike.
Efekti ovih posljednjih mjera Vlade su još realativno mali, ali moramo da sačekamo zvaničnu statistiku da bismo ih ocijenili – kaže Nebojša Atanacković, predsjednik Unije poslodavaca Srbije. – A svaka mjera koja stimuliše zapošljavanje i privredu je svakako dobrodošla i trebalo bi ih biti još više. Ipak, poslodavci neće zapošljavati nove radnike samo zato što imaju olakšice prilikom plaćanja nameta. Nikome nije potreban besposlen radnik, sve i da ga apsolutno ništa ne košta.
A, prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, koja takođe vodi evidenciju o poslodavcima oslobođenim ovih nameta, u toku prošle godine je 2.875 poslodavaca ostvarilo ovo pravo i to za 3.794 lica.
– To su bili radnici stariji od 50 godina koji su na birou bili najmanje šest mjeseci i primali novčanu naknadu, zatim pripravnici, mlađi od 30 godina koji su neprekidno tri mjeseca proveli na evidenciji NSZ, kao i osobe sa invaliditetom – objašnjavaju u Nacionalnoj službi za zapošljavanje i dodaju da su sa svog na račun Fonda PIO u prošloj godini prebacili tačno 545.845.852 dinara.
Siguran posao tri godine
Poslodavac koji ostvari pravo na olakšicu ima obavezu da zadrži pripravnika na istom radnom mjestu tri godine, a radnike mlađe od 30 godina najmanje 24 mjeseca. Stariji od 45, odnosno 50 godina, kao i osobe sa invaliditetom takođe imaju garanciju ostanka na radnom mjestu u trajanju od najmanje tri godine. Novosti
Komentariši