BANJALUKA, Veliko je interesovanje za kupovinu zemljišta u Tehnološkom biznis parku koji će biti izgrađen u krugu bivše fabrike “Unis” u Ramićima i već se javilo 50 domaćih i investitora iz inostranstva kako bi otvorili predstavništva ili firme.
Rekao je to “Glasu Srpske” rukovodilac Odsjeka za razvoj u Gradskoj razvojnoj agenciji Milenko Gemaljević.
– Najviše je zainteresovanih iz Republike Srpske, ali ima i osam firmi iz Hrvatske, Srbije, Slovenije i Austrije. Poziv je raspisan za iskazivanje interesa firmi za potrebe studije izvodljivosti, a konačni poziv za kupovinu zemljišta, zakup i učestvovanje u izgradnji raspisaće se poslije izrade regulacionog plana – objasnio je Gemaljević.
On je dodao da Banjaluka nema zemljišta za izgradnju poslovnih i proizvodnih objekata, a sa Tehnološkim biznis parkom se dobijaju uređene građevinske parcele sa nizom servisa koji obezbjeđuje operater.
– Morali smo da ponovimo tender za izradu regulacionog plana Tehnološkog biznis parka jer u prvoj tenderskoj proceduri nismo dobili izvođača. Očekujemo da će izrada regulacionog plana biti završena do kraja godine i da će do tada biti stvoreni urbanističko-planski uslovi za realizaciju projekta. Nadamo se da ćemo do tada naći i novac za adaptaciju prostora u “Unisu” jer bi investitori odmah mogli da počnu sa useljenjem – rekao je Gemaljević.
On je istakao da je u toku drugi krug stečajne prodaje bivše fabrike “Unis”, koji treba biti završen 9. avgusta.
Prema njegovim riječima, najveći značaj Tehnološkog biznis parka biće u novom zapošljavanju.
– Biće obezbijeđeno otvaranje pet do šest hiljada radnih mjesta u više od 185 firmi koje će se nastaniti na prostoru parka. Ova procjena se zasniva na sličnim realizovanim projektima u okruženju. Recimo, u Varaždinu je zaposleno 3.000 ljudi u firmama smještenim na 60 hektara prostora, a mi imamo površinu od oko 200 hektara – rekao je Gemaljević.
Urađeno
Gradska razvojna agencija uradila je idejno rješenje koje je prihvatila Gradska skupština. Kao najpogodnija lokacija izabrani su Ramići, za šta je Vlada RS dala pristanak.
Potpisan je ugovor sa Univerzitetom Banjaluka, posebno sa Mašinskim fakultetom i Univerzitetskim preduzetničkim centrom kojim se utvrđuju modaliteti saradnje. Glas Srpske
Komentariši