BEOGRAD, Građani Srbije mlađi od 45 godina u penziju neće moći da odu prije navršenih 58 godina života, uz potrebne godine radnog staža.
Sve žene mlađe od 45 godina moraće da rade 38 godina, a muškarci, kao i do sada, 40 godina. Ove promjene biće rezultat izmijenjenog Zakona o penzijama.
Prema sadašnjem zakonu, ženama za penziju treba 35 godina radnog staža i 53 godine života. Do porodične penzije će se takođe kasnije dolaziti, a duže će morati da se radi i da bi se dobio beneficirani staž.
Radina Todović, šef Radne grupe koja je pripremila izmijenjeni Zakon o penzijama, kaže da su promjene bile nužnost, a da će novi zakon biti u Skupštini do 27. juna ove godine.
Na pitanje da li će se i neka nova reforma „nasloniti na ovu sada”, odnosno da li će od 2023. godine biti ponovo menjani uslovi za penzionisanje, ona kaže da “probleme s penzijskim sistemima ima u ovom trenutku većina zemalja sveta. Da li će se odmah posle ove reforme ići na neku drugu, zavisi od ekonomske snage zemlje u tom trenutku i, naravno, od toga kako će privreda rasti do tada”.
Kako piše Blic, milijarda dinara od ukupno dvije milijarde, koliko je Vlada namijenila kao pomoć penzionerima, biće najverovatnije podjeljena poljoprivrednim penzionerima, i to svima. Oni bi trebalo da dobiju po 5.000 dinara pomoći, dok još nije precizirano ko će podijeliti drugu milijardu.
Starosna granica za odlazak u penziju s potrebnim godinama staža za oba pola, kao i potreban staž za žene, postepeno će se produžavati da bi pun oblik (38 godina staža za žene i 58 godina starosti za oboje) dostigla 2023. godine. Blic
Komentariši