BANJALUKA, Mladi u Republici Srpskoj (RS) i BiH nisu dovoljno uključeni u društveni, politički i ekonomski život, otežan im je pristup izvorima finansiranja i nedovoljno su pripremljeni za bavljenje preduzetništvom, izjavio je vođa projekta “Prava šansa – prva za mlade, prava za vlade” Mišel Pavlica.
On je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da su Razvojna agencija “Eda”, Fondacija Mladi preduzetnici u BiH uz podršku Centra Civilnih inicijativa, predstavnici nadležnih ministarstava i institucija iz RS, te mladi i njihove organizacije pokrenuli projekat “Prava šansa – prva za mlade, prava za vlade”, u skpopu kojeg je i nastala danas predstavljena publikacija “Samozapošljavanje mladih – od nezaposlenosti do preduzetniptva”, da bi mladima olakšali pokretanje vlastitog posla.
“Analize su pokazale da jedino opcija usklađene finansijske i nefinansijske podrške može istovremeno poboljšati dostupnost povoljnih izvora finansiranja i povećati spremnost mladih na samozapošljavanje, te u skladu s tim treba formirati Fond za mlade preduzetnike sa ukomponovanom podrškom za osposobljavanje u vidu preduzetničke obuke i savjetovanja”, smatra Pavlica.
On je dodao da bi Fond omogućio i olakšao zainteresovanim mladim ljudima do 35 godina sa preduzetničkom ambicijom da se pripreme za preduzetničke aktivnosti kroz odgovarajuću praktičnu obuku i da obezbijede finansiranje za svoje poslovne planove pod znatno povoljnijim uslovima.
Poslanik u Narodnoj skupštini RS Srđan Mazalica rekao je da bi se Fond trebao sastojati iz kreditne komponente koja bi davala određene kredite mladima na osnovu pokazanih sposobnosti i rezultata na obuci i garancijskog fonda koji bi pružao garancije za finasijska sredstva preduzeta iz kreditnih linija Investiciono razvojne banke za početne poslovna aktivnosti.
On je dodao da bi se sredstva za Fond od iduće godine trebala pribaviti iz budžeta Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća.
Direktor Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Slobodan Marković rekao je da bi ova agencija trebala preuzeti ulogu upravljanja Fondom.
On je istakao da ako neka zemlja misli povećati privredni rast i zapošljavanje mora imati poseban mehanizam podsticaja samozapošljavanja.
Marković smatra da lokalne zajednice moraju prepoznati potencijale svojih građana od 18. do 35. godine, jer ako mlad čovjeka nema šansu da materijalizuje svoj preduzetnički plan u svojoj opštini, on će otići tamo gdje ga ima.
“Mladi od 18. do 35. godine da bi dobili srestva moraju imati smislen preduzetnički plan koji zaslužuje novčanu podršku, koji ima mogućnost da otplati kredit, koji je finasijski isplativ, koji ima potencijal rasta i povećanja broja zaposlenih”, pojasnio je Marković.
Pripremljen je Nacrt zakona o fondu za mlade RS, a postupak njegovog donošenja u Narodnoj skupštini RS pokrenuće narodni poslanik Srđan Mazalica.
Imlementacija predloženog zakonskog rješenja treba da doprinese povećanju broja preduzetnika i preduzeća koja vode mladi, sa pozitivnim efektima na zapošljavanje i preivredu u RS i BiH.
Komentariši