SARAJEVO, BANJALUKA – Pekari i mlinari u BiH strahuju da bi naredne godine mogli u potpunosti ostati bez pšenice, te tvrde da vlasti ne reaguju na pravi način kako bi se to spriječilo.
Saša Trivić, predsjednik Udruženja pekara RS, kazao je da je nestašica pšenice neminovna, a da će naročito biti kritičan period od aprila do juna naredne godine.
“Može se desiti da sljedeće godine pšenice ne bude uopšte i zato smo tražili od Vlade RS da se kupi određena količina pšenice sada kako bi se čuvala u rezervi”, istakao je Trivić i dodao da je najveći problem “kako preživjeti do naredne žetve”.
Radivoje Bratić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS, kazao je da je Vlada RS već počela da s poljoprivrednicima ugovara o otkupu pšenice od naredne žetve kako bi se upravo preduprijedila nestašica.
On je rekao da će otkupiti od 20.000 do 25.000 tona pšenice, koju će plaćati 35 feninga po kilogramu. Naveo je da će u slučaju da cijena pšenice na berzi u vrijeme otkupa bude veća Vlada poljoprivrednicima razliku doplatiti, a ukoliko bude manja razlika će im se ostaviti kao stimulans.
U Udruženju pekarskih obrtnika u FBiH nisu zadovoljni angažovanjem države po pitanju obezbjeđivanja dovoljne količine pšenice.
“Naša država se ničim ne bavi strateški, pa je tako i ona ljetna mjera nabavke pšenice i kukuruza bila više predsmrtna pomoć pekarima. Ta akcija se sada gasi i očito je da država ne može subvencionirati cijene pšenice ili kruha”, kaže Sead Đipa, predsjednik Udruženja pekarskih obrtnika u FBiH.
U Direkciji robnih rezervi FBiH smatraju da će 50.000 tona pšenice i 25.000 tona kukuruza, koje je Vlada FBiH ljetos odlučila nabaviti, biti dovoljno da se do sljedećeg ljeta i žetve spriječi nekontrolisano povećanje cijene kruha, kao najosnovnije životne namirnice.
“Očekujemo da će biti bolji prinosi i sa domaćih žitnica jer se to što je Vlada FBiH prije sjetve objavila otkupne cijene pšenice pokazalo kao dobar potez na koji su poljoprivrednici izuzetno pozitivno reagovali”, pojasnio je Hrvoje Dragoje, direktor Direkcije robnih rezervi FBiH.
Radovan Samardžija, predsjednik Direkcije za robne rezerve RS, kazao je da je za narednu godinu planirano oko 2.000.000 KM za uvoz i pozajmicu žitarica, odnosno otkup od individualnih poljoprivrednih proizvođača.
Mehmed Avdagić, iz Sindikata poljoprivrednika i prerađivača brašna, smatra da bi BiH trebalo da zabrani uvoz brašna i poveća proizvodnju pšenice.
Vlada FBiH voli “Klas”
U Kantonu Sarajevo vekna kruha bi uskoro mogla poskupjeti na 1,20 KM, tvrdi Sead Đipa, predstavnik malih pekara, kojih samo u KS ima više od 130.
“Akcija subvencioniranja cijene pšenice, koju je ljetos pokrenula Vlada FBiH, bila je kratkog daha i već se nazire kraj njenog učinka jer se sve svelo na davanje pšenice ‘Klasu’, koji je privatna kompanija u vlasništvu jedne porodice”, kaže Đipa. Cijeni da je Vlada FBiH ovom akcijom pokazala da više voli Hilmu Selimovića i “Klas” nego više od 130 malih proizvođača kruha. Nezavisne N.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši