BANJALUKA, Žene na velikom broju pozicija u Bosni i Hercegovini su znatno plaćenije od muškaraca – podaci su portala posao.ba.
Na poziciji finansijskog menadžera žene u prosjeku imaju neto platu 1.835 KM, s tim da je maksimalna plata na ovoj poziciji 3.915 KM, dok muškarci imaju prosječnu neto platu 1.391 KM, a maksimalna plata je 3.125 KM.
Slična je situacija i sa pozicijama šefa pravnog odjeljenja, menadžera podružnice, gdje žene u prosjeku imaju veću platu za 16 odsto.
Ipak, u generalnom poretku muškarci bolje zarađuju, pa je tako najveća neto plata muškarca na poziciji menadžera za državu /kantri menadžer/ i iznosi 11.000 KM, a za ženu na poziciji prodajnog menadžera – 6.700 KM .
Prosječna plata muškarca iznosi 1.015 KM, a žena 941 KM, što znači da su muškarci u prosjeku bolje plaćeni za 7,8 odsto.
U poređenju sa Srbijom, Češkom, Slovačkom i Mađarskom, u BiH je ova razlika najmanja.
Muškarci u Srbiji zarađuju 8,5 odsto više od žena na istim pozicijama, u Češkoj za 16 odsto, u Slovačkoj za 15 i u Mađarskoj za 12 odsto.
Muškarci su i dalje najbolje plaćeni ukoliko obavljaju poslove u bankarskom i osiguravajućem sektoru ili pak prodajnom sektoru.
Primjetan je rast prosječnih plata za žene u skoro svim sektorima poslovanja. Tako je, na primjer, prosječna plata novinara za muškarca 666 KM, uz maksimalnu platu od 1.000 KM, a za žene novinare 749 KM, uz maksimalan iznos 1.500 KM.
Razlika u platama muškaraca i žena veća je u privatnim nego u državnim firmama, a zanimljivo je da strani vlasnici kompanija u BiH prave veće razlike u platama između žena i muškaraca od domaćih kompanija.
Komentariši