NJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak Dow Jones i S&P 500 indeks dostigli nove najviše nivoe u istoriji, dok se Nasdaq indeks po prvi put od 2000. godine probio iznad 5.000 bodova, zahvaljujući preuzimanjima u tehnološkom sektoru.
Dow Jones ojačao je 155 bodova, ili 0,86 odsto, na 18.288 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,61 odsto, na 2.117 bodova, a Nasdaq indeks 0,90 odsto, na 5.008 bodova.
Proboj Nasdaq indeksa iznad 5.000 bodova po prvi put od tzv. ‘dot-com’ krize početkom 2000. godine zahvaljuje se najavama preuzimanja u tehnološkom sektoru.
Najviše je, više od 17 odsto, skočila cijena akcije NXP Semiconductors nakon što je ta kompanija najavila kupovinu Freescale Semiconductorsa, čime će biti stvorena kompanija vrijedna više od 40 milijardi dolara. Cijena Freescalea skočila je gotovo 12 odsto.
Hewlett-Packard izvijestio je, pak, da će za 2,7 milijardi dolara kupiti Aruba Networks. Zahvaljujući nadi ulagača u nove akvizicije i rast poslovanja, snažno su juče porasle i cijene akcija tehnoloških divova, kao što su Google i Cisco Systems.
Nastavljen je i rast Dow Jones i S&P 500 indeksa, što analitičari pripisuju nadi ulagača da američka centralna banka neće žuriti s povećanjem kamata, s obzirom da se rast ekonomije usporava.
Juče je objavljeno da je potrošnja Amerikanaca, koja čini više od dvije trećine ekonomske aktivnosti, u januaru pala za 0,2 odsto, nakon 0,3-postotnog pada u decembru. Uključujući podatke o padu cijena goriva, potrošnja je, pak, realno porasla 0,3 odsto, nakon 0,1-postotnog pada u decembru, što takođe nije impresivno.
“Rast ekonomije usporava se u prvom kvartalu, nakon snažnog drugog lanjskog polugodišta. Većinu uštede na nižim cijenama goriva građani usmjeravaju u banke, a ne u potrošnju”, kaže Thomas Costerg, ekonomista u Standard Chartered Bank.
Signali iz industrije su, pak, nejasni. Prema izvještaju kompanije Markit, PMI indeks aktivnosti u februaru dostigao je najviši nivo u četiri mjeseca, dok je prema Institutu menadžera nabavke, ISM indeks aktivnosti skliznuo na najniži nivo u 13 mjeseci.
Nakon dosad objavljenih makroekonomskih podataka u prva dva mjeseca ove godine, analitičari Morgan Stanleya smanjili su procjenu rasta američke ekonomije u prvom tromjesečju s 2,8 na 2,3 odsto, a analitičari Macroeconomic Advisersa s 2,3 na 2,1 odsto.
U drugom lanjskom polugodištu američki bruto domaći proizvod (BDP) porastao je 3,6 odsto, a zbog usporavanja rasta ulagači se nadaju da će Fed odluku o povećanju kamata odgoditi za kraj godine.
“Novac i dalje ulazi na tržište zbog niskih kamatnih stopa, a premda su akcije skupe, nisu i preskupe”, kaže Stephen Massocca, direktor u fondu Wedbush Equity Management.
Ističe kako će i idućih dana u fokusu biti makroekonomski pokazatelji, s obzirom da je sezona objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija pri kraju. Pritom će najviše pažnje privući izvještaj o zaposlenosti, koji će biti objavljen u petak.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u februaru broj zaposlenih u SAD-u povećan za 238.000, manje u odnosu na 257.000 u januaru.
“U nastavku sedmice može se očekivati predah, s obzirom da se u petak očekuju podaci o zaposlenosti, nakon kojih bi moglo biti jasnije što će Fed učiniti s kamatnim stopama”, kaže Douglas Depietro, direktor u kompaniji Evercore.
Na većini evropskih berzi cijene su akcija juče pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,09 odsto, na 6.940 bodova, a pariški CAC 0,59 odsto, na 4.917 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je, pak, 0,08 odsto, na rekordnih 11.410 bodova. Hina
Komentariši