BRISEL, Naftne kompanije iz EU pripremaju se za povratak u Libiju na osnovu dobre volje u toj zemlji nakon intervencije NATO-a, dok pobunjenici navode da su Rusija, Kina i Brazil manje poželjne zbog svog stava prema pobunjenicima.
Italijanski ministar inostranih poslova Franko Fratini rekao je da je energetska kompanija “Eni” poslala delegaciju na sastanak sa pobunjenicima u Bengaziju neposredno nakon ulaska opozicionih snaga u Tripoli tokom vikenda, čime je nagovješten eventualni kraj režima Moamera Gadafija.
Portparol kompanije “Eni” Ćezaro Fabio nije želio da komentariše odlazak delegacije u Bengazi. On je internet portalu “EUobzerver” rekao da su kompanijine licence za eksploataciju nafte i gasa važeće i da traju do perioda između 2042. godine i 2047. godine.
Portparol njemačke naftne kompanije “Vintershal” Štefan Lunig rekao je da bi proizvodnja, prema standardnim tehničkim uslovima, mogla započeti za nekoliko sedmica, ali da to u potpunosti zavisi od stanja infrastrukture za izvoz te stabilnosti bezbjednosne situacije.
Iz francuske kompanije “Total” saopšteno je da prate razvoj situacije u Libiji kako bi mogli tačno da znaju kada da krenu u nastavak operacija. Austrijski “OMV” navodi da su posljednji put bili u kontaktu sa pobunjenicima krajem juna ali da, takođe pažljivo prate situaciju.
Britanski “BP” saopštio je pobunjenicima u julu da želi da nastavi sa bušenjem na svojoj platformi u basenu Gadames.
Sa svoje strane, pobunjenički lideri obećali su unosne naftne ugovore za članice NATO-a, ali da će ugovore izgubiti “neprijateljski nastrojene zemlje” poput Rusije.
“Nemamo problem sa zapadnim zemljama poput Italije, Francuske i Velike Britanije. Međutim, imamo neke političke probleme sa Rusijom, Kinom i Brazilom”, rekao je zvaničnik libijske naftne kompanije “Agoko”, koja je pod kontrolom pobunjenika Abdeldžalil Majuf.
Komentariši