Najveći bankarski slom u istoriji SAD

NJUJORK, Američka investiciona banka JPMorgan Chase preuzela je Washington Mutual (WaMu), vodeću američku banku za kredite i štednju čiji je kolaps obilježio najveći bankarski slom u istoriji SAD i dodatno pritisnuo prenapregnuti američki finansijski sistem.
 
Preuzimanje je sprovedeno u okviru 1,9 milijardi dolara vrijednog sporazuma kojeg je Federalna korporacija za osiguranje depozita (FDIC) najavila u četvrtak kasno naveče. WaMu nije moga da se odupre gubicima koje su mu donijele investicije na tržištu nekretnina. Nakon što je vrijednost akcija WaMu u ovoj godini pala 85 odsto, porasla su očekivanja da će postati naredna žrtva globalne finansijske krize.
JPMorgan Chase, koji je u martu kupio Bear Stearns, još jednog diva američkog investicionog bankarstva posrnulog pod teretom krize u američkom finansijskom sektoru, preuzeo je depozite, imovinu i dio dugova WaMu, čija je ukupna imovina procijenjena na 307 milijardi dolara.
Propast WaMu nadmašuje prethodni najveći američki bankarski kolaps, 40 milijardi dolara vrijedne Continental Illinois Bank iz 1984. godine.
JPMorgan Chase najavio je prodaju svojih akcija u vrijednosti osam milijardi dolara radi prikupljanja kapitala. Preuzimanjem WaMu, koji raspolaže depozitima vrijednim oko 188 milijardi dolara, biće stvorena najveća depozitarna institucija u SAD s više od 900 milijardi dolara depozita klijenata. JPMorgan će, zahvaljujući ovom preuzimanju postati, prema vrijednosti aktive, druga najveća američka banka poslije Citigroupa.
“Ovaj sporazum ima vrhunskog strateškog smisla za našu kompaniju i naše akcionare”, kazao je predsjednik Uprave JPMorgan Chasea Džejmi Dimon.
Predsjednica Uprave FDIC-a Stela Bler obećala je zaštitu za sve klijente WaMu, koji se predstavljao kao banka običnih građana, skoncentrisana na srednji tržišni segment i malo preduzetništvo.
“Za sve vlasnike depozita i druge klijente WaMu ovdje se samo radi o spajanju dvije banke. Za njih će to biti gladak prelaz, bez ikakvih prekida”, kazala je Blerova.
WaMu je krajem juna ove godine zapošljavao više od 43.000 ljudi, a za sada nije jasno, koliko će ih ostati bez posla.
Vijest o kolapsu štedionice dovela je do naglog pada akcijskih tržišta u Evropi, pri čemu su najveće gubitke zabilježile akcije banaka i drugih finansijskih institucija.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts