Najveći pad u građevinarstvu

gradjevinarstvoBANJALUKA, Dostupni podaci za četvrti kvartal prošle godine ukazuju na nastavak negativnih trendova u ekonomiji BiH, uz znatno pogoršanje stanja u građevinarstvu.

Navodi se to u informaciji o kretanju makroekonomskih pokazatelja za 11 mjeseci prošle godine koju je uradila Direkcija za ekonomsko planiranje (DEP) BiH.
– Pad građevinarstva dodatno je produbljen u novembru 2012. kada je zabilježena negativna stopa izvršenih radova od 22,5 odsto u FBiH, te 31,8 odsto u RS – navedeno u informaciji.
Nastavljen je i trend slabljenja industrijske proizvodnje, tako da je BiH za 11 mjeseci zabilježila pad proizvodnje od 5,3 odsto u odnosu na isti period 2011. godine.
– Glavni razlog smanjenja industrijske proizvodnje je slabljenje izvozne tražnje što je rezultiralo smanjenjem izvoza i samim tim padom proizvodnje u prerađivačkoj industriji od 4,5 odsto. Pored toga, sektori rudarstva i proizvodnje električne energije koji su determinisani domaćom tražnjom takođe bilježe smanjenje proizvodnje u odnosu na prethodnu godinu – ističe se u informaciji.
Sa slabijim obimom poslovne aktivnosti, naročito u oblasti građevinarstva, trgovine i industrije, broj zaposlenih se nastavio smanjivati.
– Najizraženije smanjenje broja zaposlenih osoba u oktobru je registrovano u građevinarstvu i to za 9,5 odsto, hotelima i restoranima za 4,3 odsto, u prerađivačkoj industriji 1,5 odsto, te trgovini na veliko i malo za dva odsto u odnosu na isti period 2011. godine. To je uticalo da administrativna stopa nezaposlenosti u oktobru iznosi 44,3 odsto – ističe se u informaciji.
Prosječna neto plata u BiH je skromno uvećana u oktobru 2012. godine, ali je zbog rasta cijena realni rast prosječne plate bio gotovo nepromijenjen.
U informaciji DEP-a se navodi da je inflacija u prvih jedanaest mjeseci prošle godine iznosila 2,1 odsto, a najviše su poskupjeli hrana, bezalkoholna pića i transport.
Spoljnotrgovinski deficit
Izvoz iz BiH za 11 mjeseci prošle godine iznosio je 7,3 milijarde KM i u odnosu na isti period 2011. godine doživio je pad od 3,5 odsto. Uvoz BiH u istom periodu iznosio je 14 milijardi KM i u poređenju sa istim periodom takođe je doživio blagi pad od 0,5 odsto.
– Trgovinski deficit za prvih 11 mjeseci 2012. godine dostigao je vrijednost od 6,7 milijardi KM i u poređenju sa 2011. godinom veći je za 3,6 odsto. Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 51,8 odsto – ističe se u informaciji. Glas Srpske

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts