Najviše nepravilnosti u prometu robe i usluga

BANJALUKA,  Jedna trećina od ukupno 29 000 inspekcijskih kontrola obavljenih tokom prošle godine imala je negativne rezultate, a najviše nepravilnosti utvrđeno je u oblasti prometa robe i usluga, kao i u dijelu koji se odnosi na radne odnose i zaštitu na radu, potvrdio je direktor Republičke uprave za inspekcijske poslove Slavko Subotić.

        “Od navedenog broja, u oko osam hiljada slučajeva zahtijevano je otklanjanje nepravilnosti u radu subjekata kontrole, dok su u oko hiljadu slučajeva preduzete razne represivne mjere. Inspektori su u 216 slučajeva zabranili obavljanje djelatnosti, a u 192 slučaja oduzeli robu. Tom prilikom zatvoreno je 35 objekata, a u preostalih 510 slučajeva izrečene su i druge mjere zabrane”, rekao je Subotić za  “Fokus”.

        Prema njegovim riječima, izdato je više od 4 800 prekršajnih naloga, u vrijednosti oko 5.200.000 KM, te podneseno oko 480 prekršajnih i 17 krivičnih prijava.

        Subotić je napomenuo da je broj neurednih kontrola manji u odnosu na prethodne godine, što pokazuje da se u RS povećava nivo primjene propisa.

        On je naveo da je zdravstveno-sanitarna inspekcija u spoljnotrgovinskom prometu pregledala oko 50 000 pošiljki hrane i predmeta opšte upotrebe, te da je utvrđena neispravnost 500 kilograma kafe, 50 tona brašna i 2 900 kilograma smrznutog povrća.

        “Zbog mikrobiološke neispravnosti uništeno je hiljadu pakovanja po 300 grama čaja, 8 640 pakovanja sokova, zatim 1 620 šerpi, tiganja i tacni, kao i 264 komada dječjih igračka porijeklom iz Kine”, dodao je Subotić.

        On je naveo da je zdravstveno- sanitarna inspekcija izvršila i više od 10 400 unutrašnjih kontrola, te pokrenula više od 3 100 upravnih mjera, 263 prekršajna naloga, a podnijeto je i 178 prekršajnih prijava.

        “Uništeno je oko četiri hiljade kilograma raznih namirnica, kao što su mesni i mlječni proizvodi, osvježavajuća pića, sokovi, pivo, konditorski proizvodi, začini i slično, te oko hiljadu komada kozmetičkih sredstava i dječjih igračaka”, dodao je Subotić.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts