BEOGRAD, Poreska uprava najviše problema ima oko naplate poreza, a najveći broj utaja poreza ide kroz “fantomske” firme i „peračka” preduzeća, izjavila je danas glavna inspektorka Poreske policije Beograd Vesna Aleksić.
Na skupu Uticaj novih oblika nelegalnog poslovanja (prevare) na budžet Republike Srbije i privredne subjekte, ona je navela da je Poreska policija podnijela u 2009. godini 569 krivičnih prijava, od ukupno 9.226 prijava protiv “fantomskih” preduzeća. To znači da je procesuirano 8,14 odsto prekršilaca za izbjegnuti porez od 6,75 milijardi dinara.
Od 2004. godine, kada je 20 odsto preduzeća izbjegavalo plaćanje poreza, bilježi se opadajući trend i 2009. godine sveden je na 6,16 odsto, rekla je Aleksićeva.
Direktor Uprave carina Predrag Petronijević ocijenio je da je ključni momenat za efikasniji rad službe bilo uvođenje informacionog sistema i razmjena podataka sa drugim državnim organima, što je doprinijelo ne samo efikasnijoj naplati carina, PDV-a i akciza pri uvozu, već i olakšalo poslovanje privrede.
Kako je saopštila Privredna komora Beograda, osnivanje Agencije za privredne registre skratilo je vrijeme registracije firme, ali nepotpuna zakonska regulativa ostavila je prostor i za registraciju fantomskih firmi što bi trebalo što prije onemogućiti, ocjenjeno je na skupu u Privrednoj komori Beograda.
Policija u glavnom gradu podnijela je prošle godine 657 krivičnih prijava iz oblasti privrednog kriminala kojim su obuhvaćena 982 lica, nanijeta ukupna materijalna šteta od 5,317 milijardi dinara i ostvarena protivpravna korist izvršilaca od 4,813 milijardi dinara, izjavio je načelnik Uprave policije Beograd Slobodan Vukolić.
On je upozorio da je najveći broj krivičnih dijela iz oblasti korupcije i da nije zabilježena tendencija opadanja. Tanjug
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši