SARAJEVO, Šef kancelarije Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli izjavio je danas da je poboljšanje indikatora registracije imovine u BiH doprinijelo da se taj proces sa 284 dana, koliko je trebalo u prošloj godini, sada završi za 33 dana.
Predstavljajući u Sarajevu publikaciju “Izvještaj o poslovanju za 2011. – kako podstaći preduzetništvo”, Mantovaneli je naveo da je poboljšanje ovog indikatora u vezi povećanja efikasnosti sudske administracije, što je pomoglo da BiH zauzme 110. mjesto među 183 zemlje svijeta obuhvaćene ekonomskim izvještajem Svjetske banke.
“Svjetska banka je veoma zadovoljna što je jedan od naših projekata, projekat zemljišno – knjižne registracije, pomogao ostvarivanju napretka u ovom indikatoru i doprinio da BiH `skoči` za 36 mjesta. Ovo je rezultat sistematskog i konzistentnog napora sudstva i Ministarstva pravde BiH”, rekao je Mantovaneli novinarima.
On je izrazio zabrinutost zbog nepromijenjenosti rangiranja po ostalih osam indikatora koji se odnose na efekte globalne ekonomske krize.
“Postoje signali ekonomskog oporavka, međutim to je oporavak bez otvaranja novih radnih mjesta. Zbog toga je veoma važno preduzetnicima i poslodavcima olakšati otvaranje novih radnih mjesta. Mi ćemo se sa novoizabranim vlastima fokusirati na dva od devet indikatora – pokretanje poslovnih djelatnosti i dobijanje potrebnih dozvola”, rekao je Mantovaneli.
Svjetska banka će putem projekata, kao što je “giljotina propisa”, nastaviti da pruža pomoć organima vlasti u ovim oblastima.
Prema izvještaju o sveukupnoj lakoći poslovanja, Makedonija se nalazi na 38. mjestu, Bugarska 50., Rumunija 54.,Crna Gora 66., Albanija 82., Hrvatska 84., Srbija 89., a Kosovo na 119. mjestu.
Mantovaneli je najavio da će u decembru, u sklopu pripreme narednog ciklusa pomoći Svjetske banke BiH, organizovati okrugli sto na kojem će biti razmatrana konkurentnost privrede BiH.
Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH Milorad Novković rekao je da će ovog mjeseca, u saradnji sa Svjetskom bankom, predstaviti veb stranicu putem koje će nadležni organi i šira javnost imati uvid u elektronsku knjigu sudskog registra poslovnih subjekata, čime će privrednom okruženju biti omogućen lakši, brži i jednostavniji pristup aktivnim podacima.
“Vidni su rezultati zakonskog regulisanja ove oblasti, a zakonska regulativa omogućila je elektronsko vođenje zemljišnih knjiga što predstavlja ogroman napredak u odnosu na zatečeni način rada u zemljišno – knjižnim kancelarijama”, rekao je Novković.
On je izrazio očekivanje da će novi sistem privrednih sudova u RS napraviti kvalitetan zaokret u rješavanju privrednih predmeta, te naveo da je u planu analiza rada privrednih odjeljenja u Federaciji BiH.
“Biće potrebno analizirati dosadašnje efekte relevantnih zakona koji regulišu stečaj i likvidaciju nesolventnih preduzeća u BiH, a sve u cilju popravljanja kompletnog ambijenta”, rekao je Novković.
Komentariši