Napredak u poštivanju standarda u računovodstvu

SARAJEVO, Svjetska banka bila je domaćin današnje konferencije u Sarajevu na kojoj je predstavljen izvještaj o poštivanju standarda i kodeksa za računovodstvo i reviziju za prošlu godinu i naglašen napredak koji je BiH postigla od objavljivanja izvještaja ROSC 2004. godine.

Izvještaj ocjenjuje prakse korporativnog finansijskog izvještavanja u BiH, uz korištenje međunarodnih standarda /IFRS/ i standarda EU, saopšteno je iz Svjetske banke.

Predstavnica Ministarstva finansija i trezora BiH Sehija Mujkanović zahvalila je timu stručnjaka Svjetske banke koji je prošle godine bio uključen u pripremanje izvještaja koji sadrži kompleksnu analizu različitih pitanja iz oblasti računovodstva i revizije, kao i za njihove profesionalne preporuke s ciljem poboljšanja kvaliteta finansijskog izvještavanja u BiH.

“Bez transparentnosti nema povjerenja, bez povjerenja nema kredita, bez kredita nema investicija, bez investicija nema rasta. Da bi osigurala transparentnost, BiH bi trebalo da brzo implementira međunarodne standarde finansijskog izvještavanja za mala i srednja preduzeća na način koji je kompatibilan sa standardima EU”, rekao je šef Centra za reformu finansijskog izvještavanja Svjetske banke Henri Fortin.

Vođa tima Svjetske banke koji je pripremio izvještaj ROSC za računovodstvo i reviziju Paskal Ferežak smatra da će ojačan okvir finansijskog izvještavanja podstaći rast privatnog i finansijskog sektora u BiH i dovesti do obnavljanja povjerenja i sigurnosti među investitorima, što je u velikoj mjeri potrebno za ekonomski rast.

Rad na izvještaju ROSC za računovodstvo i reviziju obavio je tim stručnjaka iz Centra za reformu finansijskog izvještavanja Svjetske banke koji je lociran u Beču i predstavlja jedinstvenu inicijativu Svjetske banke sa ciljem pružanja pomoći zemljama da ojačaju svoje standarde i prakse finansijskog izvještavanja u korporativnom sektoru.

Današnjoj konferenciji prisustvovali su entitetski ministri finansija i drugi viši zvaničnici vlada, zvaničnici Centralne banke BiH, kao i predstavnici privatnih preduzeća i preduzeća iz finansijskog sektora, računovodstvene i revizorske profesije, te akademskih krugova.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts