Ne nadati se jeftinijim kreditima u Srbiji

BEOGRAD, Bankari u Srbiji smatraju da se poslovno okruženje znatno promjenilo u odnosu na period prije ekonomske krize.

Oni navode da se teško može očekivati da novac u skorije vrijeme bude lako dostupan kao što je bio prije krize, već će, naprotiv, biti skuplji i moći će da se dobije pod znatno nepovoljnijim uslovima.
Oporavak tražnje za kreditima je primjetan, ali je i dalje vrlo umjeren i dominiraju zahtjevi za kratkoročnim kreditima za likvidnost, a potražnja za kreditima radi ulaganja u razvoj je i dalje sporadična, mada se već nekoliko kvartala traže i takvi krediti.
Brzina kojom su prošle godine plasirana sredstva u okviru programa sa Evropskom investicionom bankom pokazuje da preduzeća tragaju i za razvojnim šansama, navedeno je u publikaciji „Finansije TOP 2010/11” koju objavljuje časopis “Biznis i finansije”.

Povratak na dinamične stope rasta iz 2008. godine, kao i dugoročna perspektiva bankarskog sektora u Srbiji, zavisiće, prema mišljenju predstavnika banaka, prije svega od stanja u realnom sektoru, od toga koliko brzo će kompanije obnoviti proizvodnju i pokrenuti novi talas investicija.

Od situacije u privredi zavisiće i rast tržišta osiguranja, ocijenili su predstavnici osiguravajućih kuća u Srbiji, koji su istakli da uprkos prošlogodišnjem rastu premije od oko 5,6 odsto, ako se uzme u obzir inflacija i slabljenje dinara, porasta praktično nije ni bilo.

Osiguravači su procijenili da je za razvoj punog potencijala domaćeg tržišta neophodna obuka građana, ali i proaktivnija ekonomska politika u vidu poreskih olakšica za osiguranike.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Đorđe Đukić kaže da se može očekivati rast cijena kredita, između ostalog, i jer će poskupjeti izvori finansiranja banaka. On je ocijenio i da će u budućnosti ulaganja banaka u većoj mjeri biti okrenuta ka hartijama vrijednosti sa ročnošću do šest mjeseci, dok je pitanje koliko će aukcije hartija sa dužim rokom otplate biti uspješne.  Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts