BEOGRAD, Kakav će epilog drame sa kreditima u švajcarskim francima doživjeti građani u Srbiji, još se ne zna, jer se predlažu razne opcije, ali ni banke ni država i dalje nisu spremni da daju konkretni prijedlog. Do tada, oko 30.000 porodica nastaviće da strepi za krov nad glavom, jer više ne zna kako da podmiri rate koje su se za posljednje tri godine udvostručile, što zbog rasta bankarskih marži, što od vrtoglavog skoka švajcarskog franka.
Za sada su 144 stana otišla na doboš, jer njihovi vlasnici više nisu imali mogućnosti da otplaćuju rate. Za nadležne to, kako kažu, nije alarmantan broj, ali se on posljednjih mjeseci veoma brzo povećava.
– Zemlje u okruženju, Hrvatska, a sada i BiH, pronašle su model koji na kratak rok gasi požar – kaže Goran Nikolić, ekonomista. – Svako ko je uzimao kredit u švajcarskim francima ulazio je u rizik. Mnoge zemlje evrozone, na primjer Austrija, zabranile su sve zajmove u ovoj valuti, jer sa njom nemaju dodirnih tačaka. Odlaganje otplate, fiksiranje kursa… može sada da pomogne donekle građanima koji rade i primaju redovno zaradu, ali na duži rok problem se ne riješava.
Poslije Hrvatske, i banke u BiH su pristale da fiksiraju kurs franka za korisnike stambenih kredita u švajcarskoj valuti. Svim svojim klijentima će smanjiti i kamatu za jedan odsto. Ovaj dogovor bi važio naredne tri godine i sadržao bi razliku rate od fiksiranog kursa u odnosu na tekući. Takođe, u narednih 36 mjeseci kamata bi iznosila 3,95 odsto i građani bi otplaćivali samo kamatu.
Rast marži
Izbijanjem krize, banke su podigle svoje marže kako bi se „zaštitile“. Tako su kamate na švajcarski franak sa 3,80 povećane na 7,40 odsto. Poslije pola godine su ih blago spustile, i taj trend zadržale, ali se nikada nisu vratile na prvobitni nivo, iako je vrijednost libora pala na istorijski minimum od 0,005 odsto. Novosti
Komentariši