BANJALUKA, Cilj restrukturiranja, koje se sprovodi u sedam privatizovanih preduzeća u RS, a u kojima zatvoreni investicioni fondovi (ZIF) imaju značajno vlasničko učešće, je unapređenje njihovog poslovanja kroz aktivniji angažman fondova, kazali su konsultanti projekta.
U britanskoj konsultantskoj kući “Cadogan Financial”, koja s Ekonomskim institutom Banjaluka i Udruženjem “Sinergija” radi na tom projektu, koji finansiraju Evropska komisija i Svjetska banka, kažu da ZIF-ovi nakon privatizacije nisu odgovorili svom zadatku zbog čega to nastoje promijeniti.
Kroz detaljnu selekciju, određeno je da se restrukturiranje sprovede u preduzećima “Popovo polje” iz Trebinja, “Prijedorčanka” Prijedor, “Napredak” Pelagićevo, “Bonel” Banjaluka, “Hemijska industrija destilacije” Teslić, UNIS USHA Višegrad i Fabrici žice Novo Goražde.
Mark Sent Džil, direktor projekta iz “Cadogana”, kazao je da su kao zajedničke probleme preduzeća identifikovali visoku zaduženost, kao posljedicu prekomjernih zaliha i dužnika, kao i niske prihode kojim se ne maksimizira iskorištenost kapaciteta.
Konsultanti su u saradnji s rukovodstvom preduzeća razvili “mape puta”, koje se zasnivaju na metodologiji rada kojom se strateški i taktički ciljevi raščlanjuju na nizove mikrozadataka uz konstantno praćenje i reviziju ostvarenog napretka.
“Kako bi povećali konkurentnost preduzeća na tržištu kao neophodno se nametnulo uspostavljanje boljih upravljačkih informacionih sistema, fokusiranijih marketinških i prodajnih aktivnosti, te unapređenje lanca nabavke”, istakao je Đorđe Lajšić, vođa tima za restrukturiranje.
U preduzeću “Prijedorčanka”, koje se bavi proizvodnjom alkoholnih i bezalkoholnih pića, te sušenog voća i voćnih kaša, kažu da su u saradnji s konsultantima došli do SWOT analize, koja im je pomogla da lakše definišu ciljeve.
“Sada radimo na unapređenu sektora nabavke i prodaje, a ujedno i definišemo marketing funkcije koje preduzeće do sada nije imalo. Predstoji nam istraživanje tržišta za naše postojeće proizvode kao i za neke od novih proizvoda koje želimo da plasiramo u narednom periodu”, istakla je Ljiljana Vukelić, izvršni direktor “Prijedorčanke”.
Preduzeće će, naglašava, biti restrukturirano po modelu modernih velikih kompanija sa definisanom strategijom razvoja, te težnjom da u narednom periodu prevaziđu sve negativne uticaje svjetske ekonomske krize.
U banjalučkom Ekonomskom institutu kažu da će izabrana preduzeća nakon restrukturiranja biti u mogućnosti da efikasnije koriste svoje resurse, poboljšaju konkurentnost, generišu gotovinu, unaprijede proces upravljanja lancem nabavke, smanje zalihe i poboljšaju naplatu dugovanja.
Posljedica toga biće, kako navode, povećanje dobiti preduzeća dostizanjem održivih operativnih i finansijskih poslovnih modela, a time i povećanje dobiti za njihove akcionare. Nezavisne N.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši