BANJALUKA, Nestanak pčela, koji je započeo u SAD i proširio se kontinentalnom Evropom, još uvijek ne treba da zabrinjava domaće pčelare. Iako postoje pojedinačni slučajevi stradanja pčelinjih zajednica, u Republici Srpskoj se ne može govoriti o većim gubicima, a naročito ne o pomoru pčela, smatra predsjednik Saveza udruženja pčelara RS, Branko Končar
On napominje da su stradanja pčelinjih zajednica u RS uglavnom prouzrokovana lošom pčelarskom praksom.
– Očigledno je da su najveći gubici pčelinjih zajednica posljednjih godina evidentirani u industrijski razvijenim zemljama. Ambijent koji je stvoren u tim zemljama za držanje i gajenje pčela uopšte nije prirodan. Pošto mi pripadamo krugu nerazvijenih, logično je da ne možemo biti opterećeni tim problemom – smatra Končar i dodaje da globalizacija koja je u toku vjerovatno će u budućnosti i na našim prostorima dovesti do stvaranja uslova koji su za pčele pogubni.
Končar napominje da se u pčelarstvu tolerišu gubici na godišnjem nivou do deset odsto. Podaci, bazirani na procjenama na nivou udruženja pčelara i na regionalnom nivou, pokazuju da su gubici pčelinjih zajednica u prethodnoj godini bili ispod deset odsto.
– Procjenjujemo da se pčelarstvom u RS bavi preko tri hiljade pčelara. U toku 2006. godine domaća proizvodnja meda, prema Agenciji za statistiku BiH, iznosila je 3.017 tona. RS, prema istom izvoru, ostvarila je u 2006. godini proizvodnju od 1.400 tona meda. Prosječna maloprodajna cijena meda u toj godini iznosila je oko devet maraka, pa godišnji prihod od meda u RS za 2006. godinu iznosi oko 12,6 miliona maraka – kaže Končar.
Međutim, efekti koje pčele čine oprašivanjem procjenjuje se da su od 20 do 40 puta veći od direktnih efekata na pčelinjacima. Kod organizovanog oprašivanja, dovođenjem pčela na plantaže voća ili ratarskih kultura, ti efekti su znatno veći. Čovjek zanemaruje najvažniji korisni efekat pčela i pčelinjih proizvoda, uticaj pčela i pčelinjih proizvoda na ljudsko zdravlje, smatra Končar.
– U Savezu smatramo da je vrlo bitno raspolagati sa što većim brojem pčelinjih zajednica i da pčele budu raspoređene svuda po RS. Ako uzmemo u obzir da od 107 biljaka koje čovjek koristi u ishrani 71 oprašuju pčele, možemo pretpostaviti šta bi se dogodilo kada bismo ostali bez pčela. Prema njihovoj važnosti u biološkom i ekološkom sistemu, pčele treba staviti pod direktnu zaštitu države – kaže Končar.
On napominje da je pčelarstvo RS kod resornog ministarstva ostvarilo dobru poziciju, ali da očekuju da će se ta pozicija i popraviti, jer ne bi bilo racionalno da pčele propadnu, pa da se tek tada preduzimaju mjere radi njihove zaštite. Fokus
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši