NOVI SAD, Pojavljivanje u Sloveniji srpske kompanije Nektar, koja je kupila Fruktal, je izuzetno važno za pozitivnu klimu koja treba da bude dvosmjerna.
Slovenački ambasador u Srbiji Franc But je istakao da su dosadašnja iskustva slovenačkih kompanija u saradnji sa Srbijom pozitivna.
On je dodao da se saradnja srpskog i slovenačkog ekonomskog sektora ogleda u velikom broju slovenačkih kompanija na srpskom tržištu, što Srbiju pozicionira kao prioritetnu u slovenačkoj spoljnoj trgovini.
Direktor Kancelarije privredne komore Slovenije u Beogradu Dmitar Polovina kazao je da to što je Nektar iz Bačke Palanke kupio Fruktal iz Ajdovščine, prelomni trenutak da se shvati da su investicije iz Srbije dobrodošle na regionalna tržišta.
Ta investicija je, tvrdi on, izuzetno dobro prihvaćena i u javnosti dvije države, jer je došlo do značajnog povezivanja – srpska kompanija kupila je slovenački brend.
“Nedvosmisleno će to dati podstrek srpskoj privredi koja želi da ulaže na slovenačko tržište. Stalno naglašavam da je Slovenija, praktično Evropska unija i da takva ulaganja mogu da doprinesu povećanju izvoza i boljitku Srbije”, rekao je Polovina.
“Već je objavljeno u javnosti i da MK Grupa namjerava da se uključi u neke kupovine u Sloveniji kao i Farmakom i to može da znači i da će mala i srednja preduzeća vidjeti tu priliku da nastave svoj razvoj i širenje i van granica Srbije, odnosno da krenu sa ulaganjima u EU”, podvukao je Polovina.
Polovina je naglasio i da srpskim preduzećima koja imaju dobru poslovnu ideju i viziju, ne može da bude izgovor da nemaju novac da realizuju ulaganje.
“Netačno je da je novac problem. Na zapadu nijedna firma ne može da se otvori bez pozajmice banke. Potrebno je imati ideju, snagu, volju, želju i normalno dobar projekat koji će banke ocijeniti kao uspješan i pozajmiti novac”, rekao je Polovina.
Samostalni savjetnik u Birou za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije (PKS) Mitar Pržulj navodi da je “srpsko tržište za Sloveniju kao investiciona destinacija i dalje na prvom mjestu (1,5 milijardi evra) dok su sa druge strane naše investicije u toj zemlji 96 miliona evra, što nije dovoljno i mi time ne treba time da budemo zadovoljni”.
Slična situacija je i sa Hrvatskom, naglasio je Pržulj, gdje sporije idu investicije, ali postoji interesovanje investitora. On je upozorio da u privrednim odnosima sa Hrvatskom još uvijek prisutna nesrazmjera između investicija iz te zemlje u Srbiji, i obrnuto.
“Njihove investicije su oko 500 miliona evra, a naše su minimalne i iznose oko 38 miliona evra”, rekao je Pržulj i naglasio da taj proces išao sporije, ali da je u susretima predsjednika dvije države Borisa Tadića i Ive Josipovića to pitanje pokrenuto pa se sada ide “u pozitivnom smjeru”.
Prošle godine je ekonomska saradnja Srbije i Slovenije znatno unapređena, tako da je nivo robne razmjene u prvih deset mjeseci veći za 11 odsto nego u istom periodu prethodne godine, dok je Vojvodina ostvarila suficit u robnoj razmjeni sa Slovenijom od 73 miliona dolara, navedeno je u saopštenju. Tanjug
Komentariši