Nema dokaza o dogovorenoj cijeni ulja

uljeBEOGRAD, Komisija za zaštitu konkurencije nije bila u mogućnosti da obezbjedi dokaz da li je postojao dogovor između proizvođača ulja o formiranju cijene i da li postoji zabranjeni sporazum, saopštila je danas ta Komisija.

Kako se navodi, prema još važećem Zakonu o zaštiti konkurencije ovlašćenja Komisije su ograničena na pribavljanje isprava, vršenje uviđaja i uzimanje izjava, u šta ne spada pretres prostorija i oduzimanje isprava.

Kako se navodi, Komisija nije utvrdila da su proizvođači jestivog suncokretovog ulja “Dijamant”, “Vital”, “Sunce” i “Banat” zaključili zabranjeni sporazum.

Podaci o uvođenju, odnosno ukidanju promotivnih i nacionalnih rabata i odluke proizvođača kojima se uvode, odnosno prestaju akcione prodaje prikupljeni su od trgovinskih lanaca Delta maksi, Merkator i CBA.

Na osnovu tih podataka konstatovano je da su proizvođači ulja u septembru i decembru 2008. i u februaru 2009. godine uvodili, odnosno povećavali, a u junu i julu 2009. godine ukidali promotivne i nacionalne rabate, pri čemu su se razlike odnosile na iznos rabata i datum obavještavanja trgovaca o promeni rabata.

Pregledom dostavljenih obavještenja, ustanovljeno je da sadrže i minimalnu preporučenu maloprodajnu cijenu ulja, a pojedini proizvođači su navodili da u slučaju nepoštovanja te cijene, trgovac gubi pravo na akcijski rabat.

Komisija je od proizvođača ulja zatražila da dostave podatke o strukturi cijene koštanja, prodajnim cijenama i rabatima koje su od 1. januara 2008. do 31.jula 2009. godine odobravali trgovcima i da se izjasne o uvođenju minimalne preporučene maloprodajne cijene.

“Dijamant” je komisiji dostavio kupoprodajne ugovore sa trgovinskim lancima i drugim trgovačkim društvima, u kojima je ugovorena primjena minimalne preporučene maloprodajne cijene od strane trgovca i poseban rabat za poštovanje te cijene.

Postojanje zabranjenog sporazuma i njegove učesnike prijavio je i Metro Keš end keri (Cash&Carry), dostavivši ugovore sa svojim dobavljačima Dijamant i Invej, u kojima je ugovoren poseban rabat za definisanje cijene i poseban rabat za razmjenu informacija, navodi se u saopštenju.

Pročitaj više:  Trgovinski deficit FBiH u avgustu 380 miliona KM

Kompanija Invej, čiji je vlasnik Predrag Ranković, vlasnik je 60,03 odsto akcija proizvođača jestivog ulja “Vital”, a 20,6 odsto somborske fabrike “Sunce”.

Akcije Vitala danas na Beogradskoj berzi vrijede 1.634 dinara, a Sunca 3.515 dinara.

Akcijski fond vlasnik je 21,76 odsto akcija somborske fabrike “Sunce”.

Akcije zrenjaninske fabrike “Dijamant” na Beogradskoj berzi danas vrijede 13.000 dinara. Vlasnik 32,52 odsto akcija te fabrike je Fond Saut ist (Saught East), a 30,04 odsto Društvo Sadra iz Beograda.

Kompanija Mirotin vlasnik je 73,02 odsto akcija fabrike “Banat” iz Nove Crnje, čije akcije na Beogradskoj berzi danas vrijede 5.731 dinar.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts