Nema političke volje za istragu o donacijama

BANJALUKA, Iako postoje osnovane sumnje da su milioni maraka koji su stigli u BiH u vidu donacija pronevjereni ne postoji politička volja da se utvrdi gdje je taj novac nestao.
Navodi se to u Izvještaju o radu prošlog saziva Istražne komisije za utvrđivanje donatorskih sredstava Predstavničkog doma Parlamenta BiH kojoj je istekao mandat.
Iako je ovaj izvještaj sačinjen još početkom novembra prošle godine on nikada nije uvršćen na dnevni red neke od sjednica novog saziva Parlamenta.
– U BiH je stiglo više od sedam milijardi maraka donacija od čega 6,32 milijarde u FBiH, 216,7 miliona u Republiku Srpsku, te 3,35 miliona maraka u Brčko distrikt. Nema političke volje da se utvrdi gdje su ove milijarde završile – navedeno je u izvještaju.
Za pronevjeru donacija nisu zainteresovani ni istražni organi. Posljednji izvještaj Istražne komisije stigao je u Tužilaštvo BiH početkom 2010. godine, ali istraga o zloupotrebi doniranog novca nikada nije pokrenuta.
U Tužilaštvu nisu odgovorili na pitanje “Glasa Srpske” o tome šta je urađeno o ovom pitanju. U toj instituciji ranije su kazali da im je Istražna komisija Parlamenta BiH dostavljala određene podatke, bez konkretnih činjenica, koji nisu “krivično-proceduralno upotrebljivi”.
U Izvještaju o radu posljednjeg saziva Istražne komisije ističe se da su tokom istraživanja trošenja donacija nailazili na opstrukcije, ignorisanje i nesaradnju.
Kao potvrdu ignorantskog odnosa navode da su zahtjeve za dostavljanje informacija u vezi sa primljenim donacijama lani uputili na 4.000 adresa, a da su odgovore dobili sa tek 1.363.
Iz podataka koje su dobili članovi Istražne komisije su utvrdili da je institucijama u FBiH otišlo ukupno 5,79 milijardi maraka od donacija, institucijama BiH 539,4 miliona, 152,6 miliona u RS i nešto više od dva miliona maraka Brčko distriktu.
U Sarajevo je od 1996. godine stiglo 98 odsto donacija, u Brčko distrikt 0,5 i u RS oko 1,5 odsto.
Član Komisije Slavko Jovičić kaže da neće odustati od rasprave o izvještaju Istražne komisije u Parlamentu BiH.
– S obzirom na to da izvještaja o radu Komisije nema na dnevnom redu iduće sjednice Parlamenta, koja je zakazana za kraj ovog mjeseca, predložiću da on bude uvršćen na dnevni red prve sljedeće sjednice Predstavničkog doma. Ovo pitanje se mora pokrenuti sa mrtve tačke – rekao je Jovičić.
Trošenje donacija ispitivala je još jedna komisija čiji je rad prekinut 2005. godine. Ona je tada utvrdila da je u BiH stiglo 17 milijardi maraka donacija za koje se ne zna kako su potrošene. Tužilaštvo je još tada najavilo da će pokrenuti istragu, ali to se do danas  nije desilo.
Vjerske institucije
Vjerske institucije primile su 24,6 miliona KM pomoći od čega su 24,4 miliona završila u FBiH, a 244.000 maraka u Srpskoj.
Na zahtjev Komisije da se dostave informacije o donacijama, Rijaset Islamske zajednice u BiH je najprije odbio da dostavi tražene informacije uz obrazloženje da se radi o narušavanju autonomije Islamske zajednice da bi kasnije, ipak, dostavili podatke.
Sumnja se da je samo Muslimansko dobrotvorno društvo “Merhamet” pronevjerilo 50 miliona maraka donacija. Glas Srpske

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts