Nepopularne mjere štednje u Španiji i Italiji

LONDON, Uprkos činjenici da je vlada u Madridu uvela neke od najoštrijih mjera štednje u Evropskoj uniji, nezavisni ekonomski analitičari dovode u pitanje srednjoročne planove ekonomskog razvoja, piše danas londonski Fajnenšel tajms.
Ti planovi se, kako ističu, suviše oslanjaju na predviđanja privrednog rasta koja su nerealano optimistična.
List podsjeća da je španski premijer Hose Luis Sapatero pozvao sunarodnike da podrže drastične mjere štednje i privredne reforme zarad budućnosti zemlje.
Socijalistički premijer, koji je na političkoj pozornici sve izolovaniji a u narodu sve nepopularniji, bio je primoran da u parlamentu objasni nagli zaokret u svojoj politici koji je morao da napravi pod pritiskom međunarodnih finansijskih tržišta i španskih partnera u EU.
Istovremeno, italijanski premijer Silvio Berluskoni je bio primoran da kresanje budžeta pretvori u glasanje o poverenju njegovoj vladi, prenosi Bi-Bi-Si pisanje Fajnenšel tajmsa.
Taj izuzetno nepopularni paket štednje od 25 milijardi evra naišao je na protivljenje i unutar vladajuće koalicije.
I mada je malo vjerovatno da će rebalans budžeta dovesti do pada vlade, neki analitičari predviđaju da je, zbog unutarstranačkih sukoba, malo vjerovatno da će Berluskoni politički preživeti do kraja mandata, 2013. godine.
Londonski listovi opširno izvještavaju o tome kako će se mjere štednje u državnom sektoru od 25 odsto, koje je najavila britanska vlada kako bi smanjila ogroman javni dug i budžetski deficit, odraziti na sistem zdravstvene zaštite, sudstvo i obrazovanje. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts