ZAGREB, Ulazak u EU nije donio poboljšanje ekonomske situacije u Hrvatskoj, a kraj recesije još se ne nazire – ocjenjuje “Noje Ciriher cajtung”.
U tekstu pod naslovom “Otrežnjenje u Hrvatskoj” navodi se da Hrvati nisu imali prevelika očekivanja od ulaska u EU, ali da su i mala očekivanja – iznevjerena.
Nema ni najmanjeg traga poboljšanju ekonomskog stanja. Zaduženje državnog budžeta 2013. iznosilo je 5,5 odsto BDP-a, iako Mastriški kriteriji stabilnosti dopuštaju samo tri odsto.
Ove godine Hrvatska će, vjerovatno, preći dopuštenu granicu ukupnog zaduženja od 60 odsto BDP-a.
Na pritisak iz EU da državne finansije dovede u red, hrvatska vlada odgovara trikovima, navodi se u članku.
Poput mađioničara iz šešira vadi nove poreze, npr. na nekretnine i igre na sreću. Za krpljenje rupa na određeno vrijeme novac iz penzionerske blagajne trebao biti prebačen u državnu blagajnu.
“Noje Ciriher cajtug” upozorava da vlasti u Hrvatskoj imaju planove da se prihodi državnih poduzeća preusmjere u državni budžet, zbog čega ta preduzeća neće imati novca za nove investicije.
U apsurdnom kruženju novca, država će ubuduće uzimati one subvencije koje je ranije dala firmama – anlizira list i navodi da su u Hrvatskoj subvencije 2012. iznosile oko tri odsto BDP-a dok je prosjek u Europskoj uniji iznosio 0,5 odsto.
Hrvatska vlada bi, radi dugoročnog ozdravljenja ekonomije, morala da smanji izdatke, ali se ona, kao i sve valde prije nje, teško odlučuje za smanjivanje “prenapuhanog” državnog aparata, mada na plate državnih i javnih službi otpada gotovo 25 odsto BDP-a, što je neslavni rekord unutar EU.
Financijskom pomoći iz Brisela, kojoj se hrvatska vlada pomalo naivno nadala, nije moguće riješiti hronični nedostatak novca, naglašava list. Srna
Komentariši