Nezaposlenost izazov za Obamu

VAŠINGTON, Američki predsjednik Barak Obama se suočava sa novim izazovom jer su nepovoljni podaci o rastu stope nezaposlenosti izazvali pad na berzama.
Prema podacima američkog Ministarstva rada, u maju je broj zaposlenih povećan za samo 54.000, što je tek četvrtina broja koji je bio bilježen između februara i aprila, pri čemu je stopa nezaposlenosti porasla na 9,1 odsto.
Iako su Bijela kuća i ekonomisti istakli da su loši podaci tek slučajnost, došlo je do jačanja špekulacija samo 18 mjeseci uoči sljedećih predsjedničkih izbora, kako ekonomska politika predsjednika Obame ne daje rezultate.

Budući da su i podaci o zapošljavanju za prethodna dva mjeseca revidirana nadole, najnoviji izvještaj Ministarstva rada je potvrdio da ekonomski rast u Sjedinjenim Američkim Državama stagnira od početka godine, uprkos naporima Obamine administracije da podstakne oporavak i otvaranje novih radnih mjesta.
I privatni sektor, za koji se očekivalo da predvodi u oporavku u vrijeme kad državne i lokalne vlasti smanjuju potrošnju, zabilježio je u maju povećanje broja zaposlenih za samo 83.000, dvije trećine manje od broja iz prethodna tri mjeseca.

Obama nije, obraćajući se radnicima fabrike automobila u Ohaju koju je država spasla od bankrota, direktno pomenuo loše podatke o stanju na tržištu rada, ali je izjavio:

“Pred nama je i dalje težak put, ne samo u ovoj industriji, nego i u čitavoj privredi.”

Obamin ekonomski savjetnik Ostin Gulsbi, priznao je da su podaci loši.

“Iako je privatni sektor u posljednjih 15 mjeseci zaposlio više od 2,1 milion ljudi, stopa nezaposlenosti je i dalje nedopustivo visoka i potreban je brži privredni rast da bi bila nadoknađena radna mjesta ukinuta u vrijeme recesije”, rekao je Gulsbi.

Procjenjuje se da je za vrijeme krize u SAD izgubljeno devet miliona radnih mjesta.

Pročitaj više:  Preliminarni sporazum o udruženju

Danas, više od godinu dana otkad je zemlja izašla iz recesije, i dalje je nezaposleno gotovo 14 miliona Amerikanaca, od kojih je 6,2 miliona bez posla duže od šest mjeseci. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts