BANJALUKA, Ekonomska kriza i nezaposlenost najveći su problemi koji trenutno zabrinjavaju stanovnike BiH, navodi se u istraživanju koje je sproveo GfK BiH – Centar za istraživanje tržišta.
Prema ovom istraživanju, sprovedenom krajem marta, gotovo dvije trećine ispitanih smatra da će trenutna kriza trajati još najmanje tri godine. Istraživanje je pokazalo da se četiri od pet stanovnika BiH suočava sa problemima koji su posljedica ekonomske krize.
– Sljedeći najčešći razlog je konstantan porast cijena, koji predstavlja razlog za zabrinutost 41 odsto ispitanih. Druga grupa problema o kojima stanovnici BiH razmišljaju tiče se kriminala, kršenja prava i korupcije među izabranim zvaničnicima – navodi se u istraživanju GfK.
Od početka globalne ekonomske krize, krajem 2008. godine do marta 2011. godine, osam odsto zaposlenih građana BiH izjavilo je da je izgubilo posao, dok je kriza na drugi način negativno uticala na 57 odsto ispitanih i to kroz smanjenje plata, smanjenje ukupnih prihoda i kašnjenje plata.
– Najveći procenat osoba koje su ostale bez posla u ovom periodu imale su završenu srednju školu i to najčešće trogodišnju. Osobe sa fakultetskim i postdiplomskim obrazovanjem gotovo da i nisu ostajale bez posla, tek jedan odsto, ali zato spadaju u kategoriju koja je doživjela najveći pad prihoda kako od plate, tako i ostalih – navodi se u istraživanju.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Vujo Vukmirica kaže da je bilo za očekivati da će prvo mjesto najvećih problema zauzeti nezaposlenost jer je ona, u stvari, indikator krize.
– Razvijene zemlje polako izlaze iz krize, a kada bi BiH mogla da izađe iz krize, još uvijek je teško prognozirati. Sigurno da blagi izlazak iz krize možemo očekivati u iduće dvije ili tri godine. Ipak, da bi se to desilo, mora da se povećava proizvodnja i izvoz. Prije svega, moramo povećati proizvodnju u oblastima koje su najatraktivnije za BiH, a to su energetika, infrastruktura i poljoprivreda. Šanse za zapošljavanje su najsnažnije u poljoprivredi i infrastrukturi ukoliko se počne sa realizacijom velikih projekata – naglasio je Vukmirica.
Kako pokazuju rezultati istraživanja, stanovnici su najmanje zabrinuti zbog ekoloških pitanja, kvaliteta obrazovanja u obrazovnim institucijama i visokih cijena nekretnina, o kojima većina stanovništva zbog loše ekonomske situacije uopšte i ne razmišlja.
Cijene
– Čak sedam od deset ispitanika smatra da se proizvođači robe široke potrošnje brane od trenutne krize povećanjem cijena proizvoda i usluga na tržištu – navodi se u istraživanju GfK. Glas Srpske
Komentariši