Nijedno pozitivno mišljenje

SARAJEVO, Kancelarija za reviziju institucija u Federaciji BiH nije dala pozitivno mišljenje ni za jedan od 51 revidiranog finansijskog izvještaja za 2010. godinu.

Negativno mišljenje revizori su dali Budžetu FBiH, Ministarstvu rada i socijalne politike, te za tri kantona i tri javna preduzeća. Za 43 subjekta revizija je dala mišljenje sa rezervom.

Rukovodilac Sektora za reviziju federalnih institucija Munib Ovčina rekao je da je najveći problem što se institucije nisu pridržavale preporuka iz prethodnih godina, te što su učinjeni značajni propusti u dosljednoj primjeni zakonskih i ostalih propisa.

“I ove, kao i prethodne godine, konstatovali smo da najveći dio budžetskih korisnika koji raspolažu sa najvećim dijelom budžetskih sredstava nije postupio u najvećem dijelu po našim preporukama. Tu se ističu Budžet FBiH, gdje Vlada i Ministarstvo finansija nisu preduzeli adekvatne mjere u cilju otklanjanja konstatovanih propusta”, istakao je Ovčina na konferenciji za novinare u Sarajevu.

Prema njegovim riječima, realizovano je samo četiri odsto preporuka revizora, 17 odsto je djelimično realizovano, a 79 odsto nije realizovano, što znači da su propusti koji su konstatovani u prethodnom periodu ponovljeni i u ovoj godini, zbog čega je i Budžet FBiH dobio negativno mišljenje.

Ovčina je istakao da su u odnosu na 2009. godinu povećani izdaci za materijal i usluge za 22,4 miliona KM, putni troškovi za osam odsto, putni troškovi u inostranstvo za 31 odsto, izdaci za telefonske i PTT usluge za četiri odsto.

On je naveo da su i izdaci za administrativni i kompjuterski materijal povećani za 54,1 odsto, sitan inventar za 106,1 odsto, izdaci za gorivo 14 odsto, izdaci za popravku vozila 24 odsto, ugovorne usluge 76 odsto, usluge medija 112 odsto, usluge informisanja i odnosa sa javnošću 33 odsto, usluge reprezentacije pet odsto, ostale stručne usluge 144 odsto, usluge stručnog obrazovanja 202 odsto.

Pročitaj više:  Oštar pad dinara za 0,3 odsto, na 112,87 za evro

“Specifično je da su zatezne kamate značajno povećane u odnosu na prethodnu godinu – za 220 odsto ili 10,1 milion KM”, rekao je Ovčina, dodajući da su troškovi spora povećani za 43 odsto, izdaci za ugovore o djelu šest odsto, izdaci za rad komisija 29 odsto.

“Ovi podaci ukazuju da nisu preduzimane aktivnosti na smanjenju troškova, iako je to bilo moguće”, naglasio je Ovčina.

Kada je riječ o zakonskoj neregularnosti, Ovčina kaže da su u najvećem dijelu propusti konstatovani kod primjene zakona o izvršenju budžeta FBiH, o trezoru FBiH, o javnim nabavkama BiH, zakon o državnoj službi u FBiH.

Konstatovani su i propusti da svi javni prihodi nisu uplaćivani na jedinstveni račun trezora, odnosno da nadležne institucije nisu preduzimale aktivnosti na potpunoj naplati javnih prihoda.

Glavni revizor Kancelarije Ibrahim Okanović rekao je da finansijska revizija institucija u FBiH za 2010. godinu pokazuje ne samo da stanje nije poboljšano, nego da je u nekim institucijama čak i pogoršano.

Prema njegovim riječima, u tekućim transferima federalnih institucija, koji su prošle godine ukupno iznosili 360,2 miliona KM, ogromna su sredstva koja pojedinci i imenovani zvaničnici troše, bilo bespovratno, bilo davanjem kao subvencija ili povoljnih kredita.

“To su ogromna sredstva koja su trebalo da dovedu do zapošljavanja i razvoja opština, kantona, Federacije. Iz ogromnih sredstava koja su potrošena, naročito u ministarstvima poljoprivrede, industrije, saobraćaja i komunikacija, zaštite životne sredine i turizma, te kulture i sporta, razvoja i preduzetništva, obrazovanja, pravde i Vlade FBiH nema novog zapošljavanja, nema razvoja. Nema kontrole nad utrošenim sredstvima, što je i najčešći oblik korupcije”, istakao je Okanović.

Govoreći o nezakonitom trošenju sredstava, on je pomenuo preduzeće iz Ljubuškog koje se bavi prodajom naoružanja i eksploziva, a koje je dobilo više od milion KM za razvoj poljoprivrede, te jednu firmu iz Mostara koja se bavi prodajom motornih dijelova za vozila, a dobila je određena sredstva od Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva..Tu su još neke privatne firme koje imaju malo zaposlenih, a koriste velika sredstva iz budžeta FBiH.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts