BANJALUKA, Sve izvjesnija privatizacija “Telekoma Srbija” od strane njemačkog “Deutsche Telekoma” mogla bi uzdrmati, pa čak i prouzrokovati strukturalne promjene na telekomunikacionom tržištu BiH.
Analitičari ističu da bi “Deutsche Telekom”, koji je odranije posredni manjinski akcionar HT Mostar, kupovinom državnog srbijanskog telekom operatora postao i većinski vlasnik banjalučkog “Telekoma Srpske” i time stekao zakonski neodrživu dominantnu tržišnu poziciju.
“U toj situaciji očekivao bih reakciju Konkurencijskog savjeta BiH sa zahtjevom prema ‘Deutsche Telekomu’ da izađe iz akcionarske strukture jednog od dva telekom operatora u BiH. Tada bi logična odluka Nijemaca bila da izađu iz HT Mostar, odnosno da ostanu u ‘Telekomu Srpske'”, kaže Branko Kecman, direktor banjalučkog društva “Advantis broker”.
U Upravi HT Mostar, takođe, ukazuju da bi u slučaju posrednog ulaska “Deutsche Telekoma” u akcionarsku strukturu “Telekoma Srpske” bilo posla za Konkurencijski savjet BiH.
“Teško je očekivati da bi Konkurencijsko vijeće dozvolilo da jedna kompanija, u ovom slučaju ‘Deutsche Telekom’, praktično posjeduje dvije telekom licence u BiH”, kazao je Stipe Prlić, direktor HT Mostar.
On nije želio komentarisati uticaj takve situacije na buduću privatizaciju mostarskog telekom operatora u kojoj “Deutsche Telekom” ima pravo preče kupovine, navodeći da će o tome odlučivati isključivo Vlada FBiH, kao većinski vlasnik kompanije. Komentar nadležnih u federalnoj vladi nismo, međutim, uspjeli dobiti.
Beogradski mediji objavili su da je državni vrh Srbije dogovorio prodaju 30 odsto plus jedne akcije “Telekoma Srbija” njemačkom “Deutsche Telekomu” za najmanje milijardu evra. Time bi njemački div uz postojećih 20 odsto akcija, koje u “Telekomu Srbija” posjeduje preko grčke telekomunikacione kompanije OTE, stekao većinski udio u srbijanskom operatoru. Transakcija je navodno dogovorena prošle sedmice tokom posjete predsjednika Srbije Borisa Tadića Berlinu, a biće realizovana na jesen, nakon što u oktobru bude raspisan tender.
Ekonomisti ocjenjuju da bi preuzimanje “Telekoma Srpske” od strane “Deutsche Telekoma”, jednog od vodećih telekom operatora u Evropi, uticalo i na slabljenje pozicije sarajevskog “BH Telecoma”, koji je još u državnom vlasništvu.
“Dolazak kompanije kao što je ‘Deutsche Telekoma’ u BiH potakao bi žešću borbu na tržištu telekomunikacija u kojoj sumnjam da bi se bolje snašao ‘BH Telecom’. Odavno sam ukazivao da je on trebalo da bude davno privatiziran, ali političari imaju drugačije kombinacije. ‘BH Telecom’ je za federalne političare idealna ‘koka nosilja’ i neće dozvoliti da se on u skorije vrijeme privatizira, iako bi to za samu kompaniju bila mnogo bolja opcija”, kazao je Muris Čičić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
U “Advantis brokeru”, takođe, smatraju da bi “BH Telecom” u slučaju ulaska Nijemaca u telekom kompaniju u RS izvukao deblji kraj u predstojećoj tržišnoj utakmici, pogotovo, kako navode, ako sarajevski operator na duže staze ostane u državnom vlasništvu. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši