NJUJORK, Ujedinjene nacije (UN) su saopštile danas da je naftom bogata Norveška zemlja koja nudi najbolje uslove za život, dok je Azija ostvarila najveći napredak u posljednjim decenijama.
Godišnja lista globalnog stanja bogatstva, siromaštva, te sistema zdravstvene zaštite i obrazovanja pokazuje da nikada nije bilo teže ući u klub bogatih.
Prognozirani životni vijek prosječnog stanovnika Norveške je 81 godina, a on ostvaruje godišnji prihod od 58.810 dolara. Ova skandinavska zemlja bila je prva na UN-ovoj listi čak sedam puta u posljednjih devet godina.
Norveška nije prva ni u jednoj pojedinačnoj kategoriji, ali njen prosječni indeks stavlja je ispred svih ostalih zemalja. Program UN za razvoj (UNDP) sastavlja ovu listu već 20 godina.
Australija, Novi Zeland, SAD i Irska zauzimaju sljedeće četiri pozicije.
Zimbabve je posljednji među 169 rangiranih zemalja, iza Mozambika, Burundija, Nigera i Demokratske Republike Kongo.
Kongo, Zambija, i Zimbabve su jedine tri države čiji su indeksi kvaliteta života danas niži nego 1970. godine.
“Ove zemlje pružaju lekciju o razornom uticaju sukoba, epidemije side i lošeg ekonomskog i političkog rukovođenja”, izjavila je šef UNDP-a Helen Klark.
Države koje su ostvarile najveći napredak u posljednjim decenijama su Kina, koja je u posljednjih pet godina napredovala za osam pozicija, Indonezija i Južna Koreja.
Primanja stanovnika Kine povećana su 21 put u posljednje četiri decenije, što je izvuklo iz siromaštva milione ljudi, ali Kina ne spada među vodeće azijske zemlje u pogledu dostupnosti i kvaliteta obrazovanja ili po dužini životnog vijeka svojih građana.
Komentariši