BEOGRAD, Građani Beograda mjesečno za dažbine izdvajaju oko 15.000 dinara, potrošačka korpa iznosi 35.000 dinara, dok prosječna plata ne premašuje 37.500 dinara.
Na sve to porodični budžet trpi dodatni atak aktuelnih i najavljenih poskupljenja u kratkom vremenskom razmaku. Novi namet građanima darivale su pošte naplaćujući proviziju za račune „Telekoma Srbije” za fiksnu telefoniju. Tako se sada za račune do 2.000 dinara u pošti naplaćuje 20 dinara provizije, a za one iznad 2.000 dinara provizija iznosi jedan procenat.
I to nije sve. Žitelje prijestolnice već od prvog dana idućeg mjeseca očekuje još jedno poskupljenje, a to neće biti prvoaprilska šala. Pretplata za fiksni telefon biće udvostručena. Umjesto dosadašnjih 230 dinara mjesečno korisnici će plaćati 458 dinara, taman i da ne podignu slušalicu.
Električna energija poskupila je 1. marta prosječno deset odsto. To je novi udar na kućni budžet, jer se procjenjuje da će domaćinstva početkom aprila, kada stignu uplatnice za struju, morati da izdvoje oko 300 dinara više nego do sada. Prethodna korekcija cijene bila je u prosjeku 8,9 odsto prvog dana avgusta 2008. godine.
U paketu sa računima za struju ide i skuplja pretplata za RTS. Za gledanje programa medijskog javnog servisa Srbije građani će od sada morati da izdvajaju 66 dinara više nego ranije. Umjesto dosadašnja 434 dinara, zaduženje po novoj cijeni od 500 dinara osjetiće kada budu plaćali martovski račun koji će im stići u aprilu.
Veoma je mali broj sugrađana koji televizijski program prate posredstvom kućnih antena, a usluge kablovskih operatera, takođe su poskupile ovog mjeseca. Kompanija SBB dobila je odobrenje Republičke agencije za telekomunikacije da sa pređašnjih 745 dinara cijenu podigne na 820. Račun skuplji za 95 dinara plaćaju korisnici iz Beograda i još 17 gradova od ukupno 28 u kojima ova firma posluje.
Klijente preduzeća „Radijus vektor” mjesečna pretplata za kablovsku televiziju košta 798 dinara, a prije marta plaćali su 676 dinara. Najnepovoljniju cijenu od 900 dinara za kablovsku izdvajaju korisnici usluga kompanije „Kopernikus”.
Roditelje predškolaca nije obradovala korekcija cjenovnika u obdaništima. Najnovije poskupljenje zabilježeno je 1. februara ove godine kada su cijene boravka mališana u predškolskim ustanovama poskupile za 16,64 odsto. Najniži iznos u državnim zabavištima sada staje 1.466 dinara, a 8.665 dinara najviši, dok ekonomsku cijenu od 13.332 dinara niko ne izdvaja zahvaljujući subvencijama grada.
I gorivo je opet poskupilo, ovog puta za četiri dinara, čime je Srbija postala zemlja sa najvišom cijenom derivata u regionu.
Neprijatna iznenađenja se ovde, nažalost, ne zaustavljaju. U Skupštini grada najavljuju i poskupljenje grijanja iako je sezona na izmaku. Sadašnja cijena je 64,37 dinara po kvadratnom metru, a ukoliko grijanje poskupi za 20 odsto, po kvadratu će koštati 77 dinara. To znači da sada za stan od 50 kvadratnih metara na grijanje odlazi 3.218,5 dinara, a sa poskupljenjem od 20 odsto građani će biti prinuđeni da mjesečno izdvajaju 3.850 dinara. Politika
Komentariši