BEOGRAD, Izmjenama Zakona o porezu na dohodak građana Srbije najviše su pogođeni građevinari. Angažovanje radnika iz Srbije u inostranstvu mnoge će koštati više nego dosad. Nova pravila predviđaju da preduzeća podmiruju porez na čitav iznos zarade, a ne samo na dio koji se isplaćuje u Srbiji.
Neimari, međutim, namet podmiruju i u stranoj državi, pa će im, ukoliko ne postoji sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, biti jeftinije da angažuju lokalnu radnu snagu, a ne da vode zaposlene odavde.
U Ministarstvu finansija objašnjavaju da se nije menjala poreska stopa. Izmjene zakona znače veću osnovicu.
“Nije došlo do povećanja opterećenja, već je osnovica za porez za ove zaposlene, koji rade u inostranstvu, izjednačena kao i za sve druge radnike u Srbiji”, objašnjavaju u Ministarstvu finansija.
Dosad je poreska osnovica bila zarada koju bi zaposleni ostvarivao u zemlji, a odsad je to zarada koju je stvarno primio i u Srbiji i u inostranstvu. Poreska stopa je, kao i za sve ostale, 10 odsto uz neoporeziv iznos od 11.000 dinara.
Građevinari odgovaraju da će se troškovi za radnike uvećati za dvadesetak odsto. Mnogi će to morati da ukalkulišu u cijenu usluge.
“Ionako kuburimo sa poslom, a ovo je dodatni udarac. Pored svih muka i borbe da se nešto uradi i pomogne građevinarstvu, koje je godinama u strašno teškom stanju, ono je dodatno ugroženo novim poreskim zakonom. Troškovi poreza su veći. To je tako mali prihod za budžet, a nanosi strašnu štetu našim firmama. Mi pokušavamo da dođemo do posla u inostranstvu, a sada ćemo biti manje konkurentni. Taj trošak mora da se nadoknadi povećanjem cijena. Svi se borimo da se naši neimari vrate na tradicionalna tržišta, a onda to urušavamo poreskim zakonima. Nikome se neće isplatiti da vodi ljude iz Srbije “, kaže Goran Rodić, ekspert za građevinarstvo.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, ukupna vrijednost radova koje su izvođači iz Srbije izveli u inostranstvu lane je iznosila 17,42 milijarde dinara. Najviše posla je odrađeno u Rusiji, 43,2 odsto, zatim u Kazahstanu 16,2 odsto i Nigeriji – 9,2 odsto.
Ukupan broj radnika iz Srbije koje su naši izvođači u prosjeku angažovali u inostranstvu je 1.374. Najveći broj radnika radio je u Rusiji, Crnoj Gori i Njemačkoj. Prošle godine najviše radova ugovoreno je u Rusiji, Peruu, Crnoj Gori, Nigeriji i Ugandi. (Novosti)
Komentariši