BEOGRAD, Predsjednik Srbije Boris Tadić rekao je da ova država na kraju prve decenije 21. vijeka nema pravo na jadikovke, već mora da se ponaša pragmatično u novim globalnim bezbjednosnim i ekonomskim odnosima i da novim sredstvima brani svoje interese.
“Ako Srbija pronađe odgovore na iskušenja sveta, Evrope i vlastita iskušenja, 21. vek može izgledati sasvim drugačije za našu zemlju i ljude nego 20. vek u kome smo imali milionske žrtve i u kome nismo izbegli nijedan od globalnih sukoba”, rekao je Tadić na predavanju studentima beogradskog univerziteta “Megatrend” o temi “Srbija, Evropa, svijet”.
Tadić je rekao da se u osnovi problema koji Srbija ima sa Kosovom i Metohijom nalaze isti uzroci koji su doveli do kraha svjetskog finansijskog poretka, odnosno postojanje uvjerenja u dijelu međunarodne zajednice da svijet može funkcionisati bez ikakvih regulacija.
“Svet je bio zanesen idejom neoliberalizma. Postojale su deregulacije na svakom nivou, pa i u UN. Taj olaki život u deregulaciji psihološki gledano jeste život u osećanju da ne postoji granica nad nama, da ne postoji okvir i sistem pravila kojem se moramo pokoriti”, rekao je Tadić.
On je istakao da je svijetu potreban novi poredak stvari, nova politička, bezbjednosna i ekonomska politika kako bi prevazišao sadašnje probleme, kao i nova ideologija.
Tadić je ocijenio da Srbija može da prevaziđe posljedice globalne finansijske krize, ukoliko bude dobila stabilizujući budžet za 2009. godinu kojim neće biti povećana javna potrošnja.
On je istakao da budžet Srbije treba da bude koncipiran tako da izdrži posljedice svjetske finansijske krize, ali da bi zbog toga moglo doći do odlaganja ostvarivanja nekih predizbornih obećanja datih građanima.
“Od nas zavisi da li nam se crno piše. Baš u ovakvoj svetskoj finansijskoj krizi i u pretećoj recesiji se možda nalazi šansa za ubrzani razvoj Srbije, možda ne na način koji smo predviđali do danas, ali na način koji moramo da osmislimo u godinama koje dolaze”, rekao je Tadić.
Komentariši