BANJALUKA, Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske (RS) Fatima Fetibegović izjavila je da su novim zakonom o uređenju prostora i građenju, koji je u procesu donošenja, predviđene znatno jednostavnije i jeftinije procedure za dobijanje dozvola potrebnih za građenje, sa znatno skraćenim rokovima za njihovo izdavanje.
“Nastojali smo da pojednostavljenjem tih procedura olakšamo i investitorima i da i na taj način omogućimo brži ekonomski razvoj RS”, rekla je Fetibegovićeva.
Ona je dodala da su riješena imovinskopravna pitanja jedan od bitnih uslova za dobijanje građevinske dozvole, zbog čega su neriješeni imovinskopravni odnosi veliki problem.
“Mogu slobodno reći da je pitanje imovinskopravnih odnosa u dobroj mjeri uticalo da imamo ovoliki broj bespravno sagrađenih objekata”, navela je Fetibegovićeva za “Nezavisne novine”.
Govoreći o formiranju jedinstvenog informaciono-dokumentacionog sistema o prostoru RS, Fetibegovićeva je rekla da je urađen projektni zadatak za izradu ovog sistema, da je u toku tenderska procedura za izradu projekta, kao i da su završene tenderske procedure i potpisani ugovori za nabavku opreme.
“Dakle, radi se po planu koji je usaglašen sa Svjetskom bankom, koja je donirala sredstva za kompletan projekat po projektu ‘Urbana infrastruktura’. Formiranje informaciono-dokumentacione osnove o prostoru je pionirski poduhvat i neophodna osnova za pravilno planiranje i upravljanje prostorom”, navela je Fetibegovićeva.
Ona je dodala da je prva aktivnost koja je predviđena projektnim zadatkom ažuriranje geodetskih podloga sa stanjem izgrađenosti, vlasničkih odnosa, rasporeda građevina, te infrastrukturnih vodova u prostoru.
“RS će izradom jedinstvene baze podataka imati mogućnost da na kvalitetan način upravlja prostorom i omogući pravilan i ravnomjeran razvoj, uz visok stepen zaštite životne sredine i prirodnih resursa”, ocijenila je Fetibegovićeva.
Na pitanje koliko je dozvola za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata izdato do sada, Fetibegovićeva je rekla da Ministarstvo ne raspolaže podatkom o broju naknadno legalizovanih objekata, jer je izdavanje rješenja potrebnih za gradnju, odnosno u ovom slučaju za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata, najčešće u nadležnosti opština, odnosno gradova.
“Prilikom provođenja javne rasprave o Nacrtu zakona o uređenju prostora i građenju, apelovali smo na kolege sa lokalnog nivoa vlasti da što prije donesu ili obnove odluke o načinu rješavanja statusa bespravno sagrađenih objekata, kako bi ovaj zaista komplikovan i težak problem bio riješen”, dodala je Fetibegovićeva.
Ona je istakla da je apel upućen i građanima da što prije podnesu zahtjeve za legalizaciju svojih objekata, tim prije što budući zakon o prostornom uređenju i građenju ne predviđa naknadnu legalizaciju bespravno sagrađenih objekata.
“Postoji prelazni period u kojem će se moći legalizovati postojeći bespravno sagrađeni objekti, ali neće moći biti produžavan. Svaki objekat koji se počne graditi bez propisanih odobrenja, dakle bespravno, nakon stupanja na snagu tog zakona biće porušen”, pojasnila je Fetibegovićeva.
Govoreći o Prostornom planu Republike Srpske za period do 2015. godine, Fetibegovićeva je navela da je jedan od osnovnih ciljeva i zadataka ovog strateškog dokumenta ujednačen ekonomski razvoj svih regija u RS.
Komentariši