Novinari rade u teškim uslovima

SARAJEVO, Linija za pomoć novinarima u BiH prošle godine je zabilježila 40 slučajeva kršenja prava novinara i medijskih sloboda, a u prva četiri mjeseca ove godine 23 napada na novinare, kršenja radnih i drugih prava medijskih radnika, rekla je predsjednica Udruženja BH novinari Milkica Milojević.

Milojevićeva je naglasila da mediji u BiH rade u veoma teškim političkim i društvenim uslovima.

“Ne smijemo dozvoliti da podlegnemo pritiscima, jer svoj posao moramo raditi u skladu sa pravilima profesije koja su jasna i koja nikada ne smijemo pogaziti”, istakla je Milojevićeva danas u Sarajevu na konferenciji o temi “Pritisci na nezavisne medije u BiH”.

Milojevićeva je naglasila da je evidentno da u BiH postoje pritisci na medije, ali i prikriveni pritisak koji se rijetko ističe – ekonomski ili sindikalni pritisak.

Ona je pojasnila da je prosječna plata u novinarstvu niža od prosječne plate u BiH ili entitetu što je katastrofalno, jer novinari rade 50 do 60 sati nedjeljno i opterećeni velikim obavezama skloni su autocenzuri.

Prema njenim riječima, rješenje je u tome da novinar bude hrabar i profesionalan, da se pridržava standarda i da je društveno odgovoran.

Direktor ”Medija centra” u Sarajevu Boro Kontić rekao je da su pritisci na novinare dvostruki – politički i ekonomski i najčešće dolaze kombinovano. On je rekao da su novinari u BiH spremni i sposobni da se odupru tome, ali to nije samo stvar novinara, jer bi cijela javnost morala da se uključi.

Moderator konferencije Aleksandra Štiglmajer naglasila je da je u BiH u posljednje vrijeme registrovano sve više napada na novinare i cilj današnje konferencije je da se nađe način da se ova situacija poboljša.

Štiglmajerova je na glasila da je u BiH regulatorni i pravni okvir odličan, ali je problem što se on ne provodi.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts