VAŠINGTON, Predsjednik SAD Barak Obama kaže da za dogovor demokrata i republikanaca o smanjenju deficita i o podizanju limita zaduženja ne treba čekati posljednji trenutak.
“U dosadašnjim pregovorima načinjen je napredak i vjerujem da je na vidiku još veći, ali ne želim nikoga da obmanjujem da prethodno ne treba razriješiti neke krupne razlike”, rekao je Obama.
On je dodao da “to ne treba da se razvlači do posljednje sekunde. Vjerujem da nam je potrebno da u naredne dvije nedjelje postignemo dogovor o smanjenju deficita i o podizanju limita zaduženja vlade”.
Američki predsjednik je tokom vikenda upozorio da se približava 2. avgust i da, ako se do tog roka ne poveća limit zaduženja vlade, SAD neće biti u stanju da plaćaju svoje obaveze i da prijeti mogućnost da svjetska finansijska tržišta gurnu u haos.
Prema njegovim riječima, većina se slaže da bi, kako bi se zaista riješio američki problem sa deficitom, trebalo naći načina da se uštede hiljade milijardi dolara u sljedećoj deceniji, i znatno više u narednoj.
Pregovori demokrata i republikanaca započeli su prije dva mjeseca. Glavna tačka razilaženja su porezi. Demokrati insistiraju da se smanjenje deficita ne postigne samo kresanjem troškova, već i povećanjem prihoda, odnosno dizanjem poreza za bogate građane i ukidanjem poreskih olakšica naftnim kompanijama.
Prijedlogom Bijele kuće koji je na toj liniji, poreski prihodi bi se povećali za 400 milijardi dolara. Republikanci, koji kontrolišu Predstavnički dom Kongresa, pa mogu da blokiraju svaki plan administracije, ne žele apsolutno nikakvo povećanje poreza, a traže još veća smanjenja budžetskih troškova.
Dvije strane nastoje da se nađu način da smanje budžet za narednu deceniju za oko 2,4 hiljade milijardi dolara, što republikanci postavljaju kao uslov da pristanu na dogovor o podizanju limita zaduženja vlade, koji iznosi 14,3 hiljade milijardi dolara, a koji je probijen još u maju.
Hitne mjere koje je tada pokrenuo ministar finansija Timoti Gajtner omogućavaju vladi da ispunjava svoje obaveze do 2. avgusta, ali od tog trenutka stvari bi mogle postati neizvjesne, sa mogućnošću da Amerika neke od svojih obaveza ne bude u stanju da plati. Tanjug
Komentariši