SOKOLAC, Na Sokocu je danas održana javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja šumarstva od 2011. do 2021. godine, čiji je cilj da se obezbijedi održivo korištenje kapaciteta šuma i šumskih resursa u Republici Srpskoj.
Dekan Šumarskog fakulteta iz Banjaluke Zoran Govedar istakao je na javnoj raspravi da se mora izvršiti sertifikacija državnih i privatnih šuma, te da je potrebno uraditi šumarsku politiku, kao i inventuru šuma na velikim površinama, kako bi se utvrdilo kakav je šumski fond i čime se raspolaže.
Napominjući da je sve naglašenija potreba za pridruživanje BiH EU, Govedar je rekao da je potrebno usaglasiti domaće sa međunarodnim zakonodavstvom i stanadrima i stimulisati integralno planiranje gazdovanja šumama na ekološkim, ekonomskim i socijalnim osnovama.
On je napomenuo da je jedno od bitnih poglavlja nacrta ovog dokumenta stanje šuma koje je trebalo da bude snimljeno na bazi inventure šuma na velikim površinama.
Prema njegovim riječima, u vlasništvu RS je 47,1 odsto visokih šuma sa prirodnom obnovom, a u privatnim šumama je najviše izdanačkih šuma koje se nalaze u fazi degradacije, što je oko 63 odsto.
Govedar je istakao da su bitni parametri i stanje zalihe i prirasta u šumama sa prirodnom obnovom, što je 327 metara kubnih po hektaru u RS, dok su zalihe i prirast u privatnim šumama znatno manji.
“Prosječni etat je 4,5 metara kubnih po hektaru ili 65 odsto godišnjeg zapreminskog prirasta. Planirani obim sječe je između 70 i 85 odsto, a šumskih kultura u kategoriji visokih šuma sa prirodnim priraštajem ima oko sedam odsto”, naveo je Govedar.
On je dodao da je odnos proizvedenih sadnica četinara i lišćara 87 na prema 13 odsto u korist četinara, ali da bi trebalo favorizovati proizvodnju lišćara.
Ističući da veliki problem predstavljaju minirane šume i šumska zemljišta, Govedar je rekao da je oko deset odsto šumskog fonda isključeno iz proizvodnog potencijala.
Javnu raspravu o nacrtu ovog dokumenta organizovalo je Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS.
Komentariši