Objavljen tender za prodaju Glasa Srpske

Investiciono-razvojna banka RS objavila je javni poziv za prodaju državnog kapitala putem tendera u tri preduzeća “Glasa Srpske”.
Na tender za prodaju “Glasa Srpskog” – novina, Grafike i Trgovine mogu se prijaviti lica sa iskustvom u izdavačkoj djelatnosti koja su 2005. i 2006. godine ostvarila godišnji prihod od najmanje pet miliona maraka, dok konzorcijumi moraju imati godišnji prihod od najmanje 30 miliona maraka.
Pravo učešća na tenderu nemaju državni organi, organizacije i preduzeća iz Bosne i Hercegovine u kojima je državni kapital veći od 25 procenata ukupnog kapitala, domaća fizička i pravna lica koja nisu izmirila poreske obaveze (indirektne i direktne poreze), kao i fizička i pravna lica i osnivači pravnih lica koja prema preduzećima imaju dospjele obaveze, neizmirene do dana podnošenja ponude. Tender je otvoren do 28. novembra.
Osim toga, budući vlasnik moraće da zadrži osnovnu djelatnost preduzeća i postojeći broj radnika tokom narednih pet godina. Naziv i sjedište preduzeća, te ime dnevnih novina ne mogu se mijenjati.

Do kraja ove sedmice biće objavljeni javni pozivi za prodaju državnog kapitala i u Poljoprivrednom zavodu i Fabrici kompresora i pneumatskih alata “Trudbenik” iz Doboja, potvrdila je Dragana Grumić, izvršni direktor Sektora za prodaju i restrukturisanje Investiciono-razvojne banke RS.
U Republici Srpskoj do sada je privatizovano 691 preduzeće, odnosno oko 63 odsto od ukupnog broja preduzeća uključenih u proces privatizacije.
– Privatizacijom su ostvareni prihodi od 1.747.101.763 marke, od čega je 1.549.642.651 marka plaćeno u gotovini, a ostatak kuponima stare devizne štednje. Čak 97 odsto tih sredstava čini novac dobijen prodajom Telekoma Srpske i tri preduzeća naftne industrije – navodi Grumićeva.
Preostali državni kapital u preduzećima uvršten je u portfelj Akcijskog fonda RS kojim će upravljati Investiciono-razvojna banka RS.
– Portfelj čini državni kapital u 411 preduzeća, što zajedno sa 13 preduzeća koja trenutno nisu uključena u porfelj, a takođe će biti predmet privatizacije, čini ukupno 424 neprivatizovana preduzeća. Već sada je izvjesno da će najveći dio državnog kapitala biti prodavan putem berze, dok će se tender primjenjivati isključivo za strateška preduzeća – navodi Grumićeva.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts