Od 1. januara grijanje skuplje za 22 odsto

BANJALUKA, Od Nove godine poskupljuje gradsko grijanje u Banjaluci i to za 22 odsto, saznaje “Glas Srpske”. Tako će klijenti gradske “Toplane”, čiji je Nadzorni odbor nedavno tražio da poskupljenje bude između 35 i 40 odsto u odnosu na sadašnju cijenu od 1,35 maraka po metru kvadratnom ubuduće plaćati 1,65 KM po kvadratu.

To znači da će za stan od 65 metara kvadratnih, umjesto dosadašnjih 87,50 maraka, od početka 2011. godine plaćati 20 maraka više – 107,25 maraka.
U Administrativnoj službi grada, kao i “Toplani”, juče nisu mogli da potvrde saznanja “Glasa Srpske”.
– Zahtjev “Toplane” je stigao u kabinet gradonačelnika Dragoljuba Davidovića i on će biti razmatran. Drugih informacija u ovom trenutku nema – izjavio je portparol Administrativne službe grada Milenko Šajić.
U zahtjevu za poskupljenje cijene grijanja u Toplani” su nedavno naveli da su se odlučili na ovaj korak, jer cijena grijanja nije mijenjana u posljednjih pet godina, dok je mazut u međuvremenu poskupio za oko 44 odsto.
Nacrtom budžeta grada Banjaluka za 2011. predviđeno je 800.000 maraka za subvencionisanje potrošnje.
Kada je riječ o subvencionisanju, gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović nedavno je izjavio da je pitanje kome treba pomoći oko plaćanja grijanja.
– Razmišljamo o tome da treba subvencionisati samo one ugrožene kategorije o kojima će nas obavijestiti Centar za socijalni rad. Činjenica je da je takvih mnogo na području grada – dodao je Davidović.
Stav brojnih korisnika gradskog grijanja je odavno jasan, a to je da je poskupljenje novi udar na kućni budžet.
– Svaki dan cijene skaču i većina stanovnika danas jedva krpi kraj sa krajem. Stvarno ako grijanje poskupi, ne znam šta ću da uradim. Jedno od rješenja je da se odjavim. Ova razmišljanja mogu se potkrijepiti i time da sam stanovnik Kočićevog vijenca koji se nalazi na starom vrelovodu “Vrbas”. Taj toplovod se zbog dotrajalosti cijevi često kvari – kazao je Milenko Sabljić iz Kočićevog vijenca.
Mnogi su skloni da cijenu grijanja u Banjaluci upoređuju sa ostalim gradovima u Republici Srpskoj.
– Koliko sam saznala iz medija, u Bijeljini je cijena grijanja 2,70 KM po metru kvadratnom i korisnici ga plaćaju šest mjeseci. Po tom sistemu, ukoliko dođe do poskupljenja, mi u Banjaluci plaćaćemo više od tri marke, što je izuzetno skupo – rekla je Radojka Radić iz Nove varoši.
Kalorimetar
Brojni su stanovnici Banjaluke koji se već dugo raspituju o odjavljivanju grijanja.
– Možda je rješenje u ugradnji kalorimetra, jer bih tako praktično plaćao ono što i potrošim. Druga opcija je ona najnepopularnija, a to je da jednostavno odjavim grijanje gradskoj “Toplani” i tražim drugi alternativni način zagrijavanja stana – kazao je Sabljić.
U jednocijevnim sistemima, odnosno u objektima nove gradnje, plombiranje cijevi košta 30 maraka i može se izvršiti u toku sezone grijanja. U višecijevnim sistemima ovi radovi se izvode isključivo van sezone grijanja i koštaju 60 maraka po radijatoru. Glas Srpske

Comments

4 komentara na na “Od 1. januara grijanje skuplje za 22 odsto”

  1. lemi Avatar
    lemi

    nije na odmet malo proanalizirati situaciju oko toplane. prije 7 godina je kapital tog preduzeca bio oko 30 mil KM, sada je negativan. zamislite koliko morate biti ili sposobni ili zlonamjerni da unistite preduzece monopolistu?
    posto smo mi narod koji se brzo odusevi, a onda brzo zaboravi, da podsjetim na clanak:
    ————————
    Toplana spremna za novu sezonu
    05/09/2010
    ————————
    Banja Luka Banjalučka “Toplana” spremno dočekuje ovogodišnju sezonu grijanja, a menadžment ovog preduzeća poručuje građanima da cijene grijanja neće rasti u odnosu na prošlu godinu.

    – Zahvaljujući kreditnom aranžmanu sa Hipo Alpe Adria Bankom Banjaluka obezbijedili smo potrebna sredstva kako bi nastavili kvalitetne isporuke toplotne energije. Ova sredstva biće iskorištena za izmirenje tekućih obaveza za mazut i nabavku novih količina za uredan početak sezone grijanja 2010/11, izjavila je Srni direktor “Toplane” Branka Ružević.

    Ona je naglasila da je kredit odobren na rok od sedam godina sa grejs periodom od 12 mjeseci, te dodala da Hipo Alpe Adria banka Banjaluka već nekoliko godina finansijski prati banjalučku “Toplanu”, omogućavajući da se sezona grijanja odvija nesmetano i bez povećanja cijena.

    Direktor Hipo Alpe Adria Banke Banjaluka Samuel Vlčan rekao je Srni da je banjalučka “Toplana” dobar primjer da javna preduzeća mogu biti uspješna i efikasna u pružanju kvalitetne usluge građanima i da mogu da ispunjavaju svoje kreditne obaveze kada imaju odgovoran i kvalitetan menadžment.

    – Posebno zadovoljstvo predstavlja činjenica da će uz pomoć kreditnih sredstava Hipo banke i ova sezona grijanja biti topla za Banjalučane, te da neće biti povećanja cijene grijanja, rekao je Vlčan.

    Sezona grijanja u Banjaluci počinje 15. oktobra i traje do 15. marta, a cijena grijanja iznosi 1,35 KM po metru kvadratnom stambenog prostora.
    ———————

  2. dejan Avatar
    dejan

    Zamislite koji je to lopovluk, da biste odjavili grijanje morate platiti i to 30KM minimalno po radijatoru, pa to je klasični bezobrazluk, kao i sam način plaćanja putem paušala u 21. vijeku, da li je to u skladu sa ljudskim pravima, šta kažu iz udruženja za zaštitu potrošača, koliko se ja razumijem u ugovorno pravo, kupac je dužan platiti samo ono što potroši, odnosno što je predmet usluge, a ovakvi troškovi su glupost. U prijedoru je bilo još gore, naplaćivali su i kad odjavite grijanje 30% od cijene koju ste plaćali, pa je sud doveo stvari na svoje mjesto, ali oni i danas pokušavaju to, negdje i upali, a navodno zbog cijevi koja ne vašom krivicom idu kroz vaš stan, a realno bi bilo da oni vama plaćaju jer koriste vašu imovinu te vam svojim instalacijama uslovljavaju način rasporeda i boravka u vašem domu. Takođe, eksluzivno u Prijedoru, grijanje je poskupilo u 11.-tom mjesecu, pa je retroaktivno obračunato od početka sezone, tako da stanovnici BL mogu smatrati da su dobro prošli, jer zamislite koji bi to trošak bio početkom februara da stignu i razlike i novi skuplji račun za januar?!
    Naravno ni ovo u PD nema uporište u Zakonu, ali dok vi dokažete nešto, a sa druge strane troškovi suda za koje malo ko ima novaca u poređenju sa malom koristi,ako ipak pravo pobijedi, dovoljan su razlog da mogu to raditi i slične stvari svi, od el.distribucije koja sama obračunava kamatu, pa kamatu na kamatu, zatim Telekoma koji je apsolutni monopolista u RS, te radi šta mu se hoće, pa do komunalnih preduzeća koja naplaćuju veću cijenu trgovini mješovitom robom od 20 kvadrata, nego cvjećari istog prostora koja izbaci do 10 puta više otpada što je sasvim logično jer se bavi proizvodnjom.
    Na kraju, najbizarnija stvar koju vučemo još iz onog sistema, a tiče se poticaja i unapređenja poslovanja privrede, te u vidu olakšica Milorad i drugovi privredi obračunavaju struju(glavni energent) tri puta skuplje nego domaćinstvu, a isti napon, ista snaga i mnogi moraju kupiti sami trafostanice i drugo, pa platiti priključak(kao na zlatnu žilu) i onda kreće guljenje kože!
    SAVJET:
    Svim preduzećima koja imaju mogućnost da uz jeftine troškove izvrše preseljenje svojih pogona u Rumuniju, Bugarsku, Mađarsku i sl. uradite to, imate niže poreze, jeftiniju radnu snagu, bolje uslove, aparat koji razumije vaše potrebe i svjestan je značaja kojim doprinosite svojim prisustvom, lakše će te izvesti robu, dobićete povrat odmah, nećete imati brige oko zapošljavanja žena, Fondovi tamo stvarno isplaćuju sredstva za bolovanja, PURS vraća radnicima porez, te sve drugo, što ovde nikad niste imali, a dogodine prema najavi premijera će vam još natovariti!
    Sretno u nekom boljem okruženju!

  3. Zoki Avatar
    Zoki

    Toplane su akcionarska drustva a ne javna preduzeca tako da bi drzava morala da subvencionise ove firme za razliku izmedju trzisne i obracunate cijene grijanja.

    Ulaganje u vrelovod od 12 miliona eura nije u knjigama Toplane, sto je neprihvatljivo imajuci u vidu da upravo zbog politike drzave Toplana biljezi gubitke i njen kapital se topi a mali akcionari su osteceni.

    Drzava je trebala da otkupi akcije malih akcionara ovih firmi i ove toplane pretvori u javna komunalna preduzeca i neka ih onda finansira iz budzeta.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts