BEČ, Ministar zaštite životne sredine i prostornog planiranja Srbije Oliver Dulić izjavio je danas da postoji veliko interesovanje stranih investitora za ulaganje u infrastrukturu i zaštitu životne sredine u Srbiji.
Dulić je novinarima u Beču kazao da je potencijalnim investitorima na Ekonomskom forumu Euromoney predstavio mogućnosti za ulaganje u drumsku i željezničku infratrukturu duž Koridora 10, rijeku Dunav i infrastrukturu u životnoj sredini.
“Tu se prije svega radi o postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda, regionalim deponijama, reciklažnoj industriji i ulaganju u obnovljive izvore energije, prije svega korišćenje hidropotencijala i biomase”, kazao je on.
Dulić je istakao da su sastanci za velikim investitirima i bankarima na Juromani forumu pokazali da je interesovanje za ulaganje veliko i dodao da je siguran da će ti investitori doći u Srbiju.
On je ocjenio i da će će procedura izdavanja građevinskih dozvola u Srbiji biti značajno ubrzana kada lokalne samouprave završe prostorne i urbanističke planove.
Kako je naveo Dulić, po Zakonu o planiranju i izgradnji lokalne samouprave dužne da do septembra završe prostorne planove, a do sljedeće godine da završe urbanističke planove.
“Kada lokalne samouprave donesu prostorana i urbanistička akta i kada se riješi pitanje katastra nepokretnosti vrijeme izdavanja građevinskih dozvola biće mjereno danima i nedjeljama, a ne godinama kako je to sada slučaj”, kazao je Dulić.
Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić kazao je i da očekuje da će Grad Beograd tokom proljeća završiti regulacioni plan nako čega će se procedura izdavanja građevinskih dozvola značajno ubrzati.
Kostić: Kriza će dostići vrhunac u 2011.
Predsjednik MK grupe Miodrag Kostić ocjenio je danas da će ekonomska kriza u Srbiji svoj vrhunac dostići u ovoj godini, i kao glavni problem istakao nezaposlenost.
Kostić je, tokom regionalne konferencije Juromani u Beču, istakao i da je “hronični problem” Srbije minus od 250 miliona svakog mjeseca u platnom bilansu, odnosno veći uvoz od izvoza.
“Morate da pojačate izvozni potencijal Srbije, a to ne ide preko noći. To je pitanje konkurentnosti. Nekada se to radilo obaranjem kursa, međutim obaranje kursa bi vjerovatno napravilo više štete Srbiji nego koristi. Morate da nađete način subvencioniranja izvozno orijentisane privrede”, naveo je on.
Prema Kostićevoj ocjeni, poljoprivreda je najveći potencijal Srbije jer je to “jedino gdje nešto možete na kratak rok da uradite i brzo, u jednoj godini”.
“Međutim, kada pogledate budžet Srbije, vidite da je on za samo hitno rješavanje gorućih problema, a niko ne gleda razvojnu šansu. Niko ne gleda da iz te subvencije za poljoprivredu iduće godine izvuče veći izvoz”, naglasio je on.
Kostić je podsjetio da je poljoprivreda jedini sektor koji ostvaruje suficit napominjući da bi on mogao da bude i veći pošto Holandija ima izvoz oko 26 milijardi evra, a nije veća od površine Vojvodine, dok bi Vojvodina mogla da izveze robu za šest milijardi evra.
“Naši poljoprivredni proizvodi su apsolutno konkurentni u svijetu. To nam je najžilaviji dio privrede. Ona je dosta usitnjena, ali mi smo zemlja sa najmanjim subvencijama u okruženju. Uprkos tome uspjevamo da izađemo na svjetsko tržište i od toga živi oko 600.000 ljudi. Daljim razvijanjem tog sektora, povećaćete uposlenost, ali napravićete i žilaviju privredu”, istakao je Kostić. Beta, Tanjug
Komentariši